" />

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Xiaomi Redmi Note 7 ghost screen çözümü için dört seçenek bulunmaktadır. Öncelikle ghost screen nedir tarif edeyim.

Telefonlarda ghost screen veya hayalet ekran denilen sorun, ekrandaki sembol veya yazıların izinin silik bir şekilde ekranda kalmasıdır. Hangi sayfayı açsanız o izler ekranda kalacak ve belirgin olmasa da asıl sayfa görüntüsünün üzerine binecektir. Bu sorun cihazın çalışmasına bir zarar vermemekte ancak görüntü olarak kullanıcıyı rahatsız etmektedir.

Ghost screen sorunu neden olur ?

Bu sorunun bir numaralı sebebi firmanın bazı ürünlerde kalitesiz ekran paneli kullanmasıdır. İki numaralı sebebi ise ekranı parlak modda ve son çözünürlük ayarlı şekilde uzun süre kullanmaktır. Bu iki faktör bir araya gelince ghost screen sorunu yaşanabilmektedir.

Parlaklık düşük ayarda olsa da telefonda uzun süre oyun oynamak, video seyretmek, mesajlaşmak, cihazı ısıtmakta ve eğer kullanılan ekran paneli kaliteli değilse onun özelliğinin bozulmasına ve ghost ekran sorununa neden olmaktadır.

Önceki yıllarda ghost screen sorunu LG markasının bir kabusuydu, şimdilerde Xiaomi gibi çoğu markanın orta ve alt segment ürünlerinde de rastlanmaktadır. Amiral gemisi modellerde pek görülmemektedir.

Öte yandan bazı ekran panellerinin ghost screen sorununa yatkın olduğu, örneğin Tianma panel kullanan telefonlarda ghost screen sorununun daha sık görüldüğü tüketiciler tarafından söylenilmektedir.

Bu resmi bir bilgi olmamakla birlikte birçok kullanıcı tarafından telefon satın almadan önce dikkat edilen bir husustur.

Tianma panel nasıl anlaşılır ?

Xiaomi Redmi Note 7 de üretildiği fabrikasına göre farklı paneller kullanılabilmektedir. Eğer sıfır Xiaomi Redmi Note 7 alacaksanız satın almadan önce panelinin hangi marka olduğuna bakabilirsiniz.

Bunun için önce telefonunuzun Ayarlar kısmına giriniz.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

 

Karşınıza gelen ekranda Telefon hakkında ya basınız.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Karşınıza cihazın donanımına ait bilgiler (RAM, işlemci, hangi sürüm olduğu vs.) gelecektir. Çekirdek sürümü yazan yere 6 kere basınız.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Karşınıza kalibrasyon ve test ekranı gelecektir. Buradaki kısımları gelişi güzel kurcalamamak gerekir, aksi takdirde telefonun ayarları bozulabilir. İlk sıradaki Software versiyon a basınız.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Karşınıza detaylı teknik bilgilerin yer aldığı bir sayfa gelecektir. Alt kısımda LCM information yazan yeri bulunuz. Ekran panelinin Tianma veya başka bir panel mi olduğu orada yazmaktadır. Bizim örneğimizde ekran paneli Scenchao dur.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Scenchao panelli telefonlarda ghost screen sorunu daha az görülmektedir. Yukarı resimde Scenchao yazan yerde Tianma yazsaydı bu panelin Tianma olduğu anlamına gelecekti.

Ghost screen garanti kapsamında mı ?

Bu konuda kesin ve net bir cevap yoktur. Genel olarak kullanıcı kaynaklı sorunlar garantiye girmemekte, sorun üretim hatasından kaynaklanırsa veya cihazın tüketiciye ulaşana kadar yaptığı yolculukta iç kısmında meydana gelen bir hasardan kaynaklandığı anlaşılırsa garantiye girmektedir.

Redmi note 7 telefonda ghost screen sorunu kronik bir sorundur. Telefonu aldığınızdan ilk birkaç hafta içerisinde ghost screen sorunu ile karşılaşırsanız firma muhtemelen bu sorunu garanti kapsamında değerlendirecektir.

Ancak Redmi note 7 de ghost screen sorunu genellikle telefonu en az birkaç ay kullandıktan sonra oluşmaktadır.
Xiaomi firması ürününü kullanırken ısıtan, ısınmasına rağmen kullanmaya devam eden veya ekran tercihi olarak sürekli parlak ekran kullanan müşterisini ghost screen sorunu yaşaması halinde haklı bulmamaktadır.

Cihazı servise verdiğinizde teknisyenler Redmi note 7 deki ghost screen sorununun nedeninin üretim hatası mı yoksa kullanıcı tercihleri nedeniyle mi oluştuğunu kolaylıkla anlayacaklardır. Çünkü ısındığı halde kullanılmaya devam eden cihazın donanımında bunun belirtileri görülmektedir.

Özetle cihazı alalı sadece 15-20 gün olmasına rağmen ghost screen sorunu yaşadıysanız garanti kapsamında ücretsiz cihaz değişimi veya ücretsiz ekran değişimi yapılması ihtimali yüksektir.

Telefonu alalı 6 ay-1 yıl süre geçtiyse teknik servis yüksek olasılıkla Redmi Note ghost screen sorunu için size ücretli ekran değişimi önerisinde bulunacaktır.

Ancak cihazın garantisi dolmadıysa ve ghost screen sorununu firma “kullanıcı hatası” olarak değerlendirdiyse tüketici hakem heyetine başvurma seçeneğiniz mevcuttur.

Cihazda kullanıcı hatasına işaret eden belirgin unsurlar yoksa (kaloriferin üzerine koyma, 3. parti yazılımların cihaza zarar vermesi, root atma, çarpma, düşürme vs) tüketici hakem heyetinden olumlu yanıt alma ihtimaliniz vardır.

Redmi note 7 ghost screen sorunu nasıl çözülür ?

Aşağıda önerilen dört çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Redmi note 7 ghost screen çözümü: No:1

Telefonun garantisi dolmadıysa servise götürünüz. Telefonu alalı fazla bir süre olmadıysa ücretsiz cihaz değişimi veya ekran değişimi yapabilirler.

Servis ghost screen’i garanti kapsamına sokmaz ise konuyu tüketici hakem heyetine taşıyabilirsiniz. Bundan olumlu sonuç almanız muhtemeldir.

Redmi note 7 ghost screen çözümü: No:2

Cihazın donanımında aşırı bir deformasyon yok ise, sorun piksel kalibrasyonunda meydana gelen geçici bir bozukluktan kaynaklanıyor ise ghost screen sorununun kendiliğinden düzelme veya en azından izlerin belirginliğinin azalması ihtimali vardır.

Telefonun parlaklığını kısarak ve aynı sayfada görüntüsünde fazla kalmamaya dikkat ederek kullanmaya devam ediniz. Zamanla piksel kalibrasyonu iyileşebilir.

Bu aslında tam olarak bir çözüm önerisi olmamakla birlikle bir ihtimal işe yarayabilir. Muhtemeldir ki birkaç gün sonra telefon kendini toparlar ve ghost screen düzelir. Tamamen düzelmese bile izlerin belirginliği azalabilir.

Redmi note 7 ghost screen çözümü: No:3

Üçüncü çözüm yolu bir uygulama indirerek ghost screen sorununu bu uygulama ile gidermeyi denemektir.
Ghost screen sorununu çözmeyi hedefleyen uygulamaların çalışma mantığı piksel kalibrasyonunu yeniden sağlamak üzere her piksele kısa aralıklarla değişik renkler göndererek bazı renklerde takılı kalan pikselleri bu renklerden kurtarmaktır.

Play store de ghost screen yazdığınızda karşınıza birkaç tane uygulama çıkacaktır. Aşağıdaki 4 tanesi en çok tercih edilenlerdir.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

 

Örneğimiz Fix Dead Pixels uygulaması üzerinden anlatılacaktır.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Uygulamayı indirip “Aç” dediğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Telefonunuzu şarja takınız çünkü en az 20 dakikalık bir işlemdir. Piksellere maksimum parlaklıkta ve sürekli farklı renkler gönderileceği için şarjı çabuk tüketecektir. FİX DEAD PİXELS e basınız.

 

Karşınıza aşağıdaki bilgi ekranı çıkacaktır.Bu ekranda uygulamanın yapacağı işlem hakkında bilgi verilmektedir. Genellikle 40 dakika veya bir saatin üzerinde çözüme ulaşılacağı, işlem devam ederken yarıda kesip ghost screen düzelmiş mi diye ekrana bakılmaması gerektiği konularında uyarılar yapılmaktadır.

Redmi note 7 ghost screen çözümü
Ekranın alt kısmında periyotlar vardır. Bunlardan birini seçebilirsiniz. Veya zamanlayıcı kullanabilirsiniz. İlk denemede sonuç alınamadıysa yeniden deneyebilirsiniz.
START a basınca aşağıdaki ekran gelecektir.

Redmi note 7 ghost screen çözümü

Ayarladığınız süre kadar bu ekran kalacaktır. Birkaç denemeden sonra sonuç almanız muhtemeldir.

Redmi note 7 ghost screen çözümü: No:4

Eğer uygulamadan sonuç alamadıysanız, servis ücretsiz değişim yapmıyorsa ve tüketici hakem heyetinden de olumsuz yanıt aldıysanız ghost screen sorununu ancak ekran değişimi yaparak çözebilirsiniz.
Piyasada Redmi note 7’nin ekran değişimi için 300 TL civarında fiyatlar istenilmektedir.

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın