" />

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Her yeni çıkan telefon eskisine göre ekstra yeni özellikler sunmakla birlikte bazı konularda maalesef fazla ilerleme sağlanamamaktadır. Özellikle de akıllı telefonların eski tuşlu telefonlara göre çıt kırıldım olması çok kişinin canını yakmaktadır.

Akıllı telefonlar ekranları geniş olması nedeniyle cepte taşınamamakta, elde taşınması, masa, banko, tezgah gibi yerlere gelişi güzel konulması nedeniyle de yere düşürülmesi kolay olmaktadır. Telefonların çerçeve gövdelerinin giderek incelmesi de darbe alan telefonun hasar alma riskini artırmaktadır.

Her ne kadar üretici firmalar telefonlar için belli bir süre garanti verseler de çarpma, düşme gibi sebeplerle meydana gelen arızalarda “kullanıcı hatası” denilerek yapılacak işlem garanti kapsamına dahil edilmeyebilmektedir.

Eğer telefon yere düştükten sonra hala çalışır durumda ise sadece görüntü gelmiyorsa sorun muhtemelen ekranla ilgilidir. Telefonun ekranı birkaç katmandan oluşmakta olup en dış tabakada ön cam bulunur. Ön camın çatlaması genellikle idare edilebilecek bir durumdur, telefon bu şekilde de kullanılabilir.

Fakat ön camın altındaki iç ekran denilen kısım zarar gördüyse mürekkep dağılması, ekran kararması, görüntünün gitmesi gibi sorunlar olabilir. Eğer telefon diğer işlevlerini yerine getiriyorsa, örneğin çaldırınca çalıyor ve ses geliyor ama ekran yok ise muhtemelen iç ekran çatlamıştır.

Telefon çalışıyor ama ekran yok ise bir ihtimal ana karta bağlı ekran fleksi yerinden çıkmış olabilir, yerine düzgün şekilde yerleştirince düzelebilmektedir.

Telefon yere düştükten sonra görüntünün olmamasının yanı sıra başka sorunlar da oluyorsa veya açılmıyorsa ana kartı hasar görmüş olabilir.

Çözüm:

Böyle bir durumda garantisi bitmemiş telefon yetkili servise götürülür. Arızanın giderilmesini garanti kapsamına alıp almamaları sorunun detayı ile alakalıdır. Eğer telefon yere düşünce iç ekran kırıldıysa ekran değişimi gerekir ve bu biraz pahalı bir işlemdir.

Yetkili servis bunun için bir fiyat verecektir. Ekran değişimi işlemini daha uygun fiyata yapan yerler de olacaktır. Fakat değişen ekran orijnal ürünle tam uyumlu değilse veya orjinaliyle aynı performansı gösteremeyecek kadar kalitesiz ise kullanıcı daha sonra ekranla ilgili sorunlar yaşamaya devam edebilir.

Dolayısıyla ekran değişimi gerekiyorsa bunu işçilik ve malzeme kalitesinden emin olunan yerlere yaptırmakta fayda vardır.

Öte yandan sadece ekran fleksinin yerinden oynaması nedeniyle ekran gitmiş ise doğrudan ekranı değiştirmeye kalkışmak gereksiz masrafa yol açacağından bu tür bir sorunla karşılaşılınca sorunla ilgili doğru bilgi alabilmek için ilk önce cihazın kendi servisine göstermek gerekmektedir.

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın