" />

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Batarya kalibrasyonu rootsuz şekilde de yapılabilmektedir.Akıllı telefonlarda rootsuz  şekilde batarya kalibrasyonu nasıl yapılır, kodu nedir, gerekli midir değil midir, bu konularda bilgi vereceğim.

Bildiğiniz üzere telefonlarda batarya kalibrasyonu yapmanın birkaç tane yolu vardır. Root ile yapılanı önermiyorum.Çünkü bu kadar basit bir işlem için telefonun garantisini bozmaya değmez. Bir de kod ile batarya kalibrasyonu var. O konuda da kısa bilgi vereceğim.

Batarya kalibrasyonu için en etkili ve en pratik yolu aşağıda anlattım. Batarya kalibrasyonunun gerekli olmadığını düşünenler var. Hangi durumlarda batarya kalibreye ihtiyaç duyar bunun cevabı da makalem de olacak.

Batarya kalibrasyonu nedir ?

Telefonda bataryanın seviyesini ölçen bir çip vardır. Zamanla telefon dola boşala, bataryanın şarj olduğu noktaların sayısı artar ve çip batarya seviyesini ölçemez hale gelir. Örneğin bataryanın seviyesi  gerçekte  %80 iken ekranda %100 görünür. Bir süre sonra pat diye doluluk seviyesi düşer. Aslında çipte bir sorun yoktur. Batarya kalibrasyonu yapıldığında çip batarya seviyesini doğru ölçmeye başlar.

Telefonlarda lityum-iyon (Li-ion) veya lityum-polimer (Li-po) bataryalar kullanılır. Bu bataryaları şarj etmek için tamamen boşalmasına gerek yoktur. Fakat tamamen boşaltıp, tamamen doldurduğunuzda bataryanızı kalibre etmiş olursunuz. İşte batarya kalibrasyonu denilen olay tam olarak budur.

Telefon üreticileri her ay veya en azından üç ayda bir batarya kalibrasyonu yapmanızı tavsiye ederler. Batarya kalibrasyonu bataryanın ömrünü uzatan bir işlem değildir. Bataryanın ömrü dola boşala zamanla doğal olarak azalacaktır. Batarya kalibrasyonu ile batarya ömrünün bir alakası yoktur. Batarya kalibrasyonu sadece telefonun şarj seviyesini doğru tespit etmeye yarayan bir işlemdir.

Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Android telefonlarda batarya kalibrasyonu en pratik ve etkili olarak aşağıda anlatılan şekilde yapılır. Eğer fazlaca telefonla meşgul biriyseniz işlemlere başlamadan önce arayacağınız yerleri arayınız. Çünkü bir süre şarj nedeniyle sizi arayamayacaklar.

Batarya kalibrasyonu rootsuz :

  • Telefon kendi kendine kapanana kadar şarjını tüketin.
  • Telefon şarjı bitip kapansa dahi bir miktar enerji barındırır. Bunu da harcamak için telefonunuzu yeniden açın yine kendi kendine kapanana kadar bekleyin.
  • Artık şarjı tamamen bitmiştir. Telefonu kapalıyken şarja takıp %100 olana kadar şarj edin.
  • Ekranda %100 gösterince fişi çekin.Telefonu açın. Telefonu açınca ekranda pil göstergesi %100 ün altında gösteriyorsa telefonu yeniden şarja takıp %100 gösterene kadar şarj edin.
  • Telefonun şarjı 0 olana kadar kullanın, şarjı bittiği için kendiliğinden kapansın.
  • Telefonu yeniden kesintisiz şekilde %100 e şarj edin.

Özetle telefonun şarjını tam olarak iki kere bitirip, iki kere tam şarj ediyorsunuz. Bu işlemler esnasında telefon görüşmesi yapmıyorsunuz, oyun oynamıyorsunuz, yani hiç kullanmıyorsunuz. Böylece bataryanızı kalibre etmiş oluyorsunuz.

Batarya kalibrasyonu gerekli midir ?

Telefon üreticileri periyodik aralıklarla (ayda bir veya üç ayda bir) batarya kalibrasyonu yapmanızı tavsiye ederler. Batarya kalibrasyonu pil sevisinin doğru şekilde okunmasını sağlar. Eğer telefonunuzdaki pil seviyesi zaman zaman saçmalıyorsa (%80 iken aniden %50’ye düşüyorsa), batarya kalibrasyonu bu sorunu giderecektir. Eğer pil seviyesi telefonu kullandıkça normal şekilde azalıyorsa batarya kalibrasyonuna da gerek yoktur.

Batarya kalibrasyonu bataryayı korumaz, onarmaz,şarj kapasitesini artırmaz, ömrünü uzatmaz sadece seviyesinin doğru ölçülmesini sağlar.

Batarya kalibrasyonu kodu

Android telefonlarda arama kısmına *#0228# yazarsanız size batarya hakkında bilgiler veriyor. Bu kodu batarya kalibrasyonu için kullananlar var ama ben yukarıda anlatılan yöntemin daha etkili olduğunu düşünüyorum.

* # 0228 #  ne işe yarar ?

Telefonun arama kısmına * # 0228 #  kodunu yazıyorsunuz ve aramaya basıyorsunuz. Size BatteryStatus ekranı getiriliyor. Bu ekranda voltaj durumu, batarya seviyesi ve batarya ile ilgili bilgiler geliyor. En altta “Quick Start”yazısına basınca telefonu hızlı başlatma işlemine tabi tutuyorsunuz. Bu bataryayı kalibre ediyor.

Telefonda ne zaman batarya kalibrasyonu yapılmalı ?

Normalde batarya kendi kendini kalibre eder. Eğer kalibrasyonu kendi kendine yapamıyorsa pil göstergesindeki değerler çok çabuk azalıyorsa batarya kalibrasyonu yapılır.

Telefona güncelleme geldiğinde de batarya kalibrasyonu ihtiyacı olabilmektedir.

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın