" />

Dizel araçlarda marş basıyor motor çalışmıyor sorunu çözümü

Dizel araçlarda marş basıyor ama motor çalışmıyorsa sebebi ne olabilir, bu konuda bilgi vereceğim. Arızanın tanımı şu; marş basıyor ama motor bazen çalışıyor bazen çalışmıyor, bazen de geç çalışıyor.

Bu arıza akla ilk olarak yakıt ile alakalı bir sorunu getirmektedir. Depoda mazot azalmış olabilir veya var olan yakıtı sensör algılamıyor olabilir. Bu takdirde yakıt ikaz lambası yanacaktır.

Genel olarak arızanın sebebi şunlar olabilir:

 • Mazot hortumlarında çatlak olabilir, mazot filtresiyle alakalı sorun olabilir, mazot pompası ve ilgili parçalarda bir sorun olabilir. Sorun depodan enjektöre kadar olan yakıt sisteminde olabilir.
 • Yakıt sisteminde bir sorun olmayıp enjektör arızası da olabilir. Enjektör arızası aniden olan değil, zaman içinde kendini belli eden bir arızadır.
 • Dizel araçlarda marş basıyor motor çalışmıyor sorunu  %60 ya enjektör veya yakıt sistemi kaynaklıdır. Eğer sorun bunlar değilse şu ihtimalleri değerlendirmek gerekir.
 • Darbe sensörü kaynaklı bir hata olabilir. Bu sensörden gelen hatalı sinyaller nedeniyle araç kendini korumaya  almış, bu nedenle beyin sisteme yakıt göndermiyor olabilir.
 • İmmobilizer kaynaklı bir arıza olabilir.
 • Kontak yatağında temassızlık olabilir.

Bu sayılanlar sadece ihtimaller. Sorunlu parça değişince veya bakımı yapılınca genellikle problem hallolur. Sorunu servis görevlisine anlatmadan önce bazı basit detayları not etmek yararlı olabilir.

 • Mesela marş basıyor motor çalışmıyor sorunu önceden var olup bugüne kadar artarak mı geldi veya aniden beliren bir şey mi ?
 • Aracın çekişinde, kullanımında eskisine göre bir farklılık var mı yoksa sadece çalıştırırken mi sorun yaşıyorsunuz.
 • Marş basıyor mu, yoksa marşda da mı sorun yaşıyorsunuz ?
 • Aracın gösterge panelindeki ikaz ve bilgi lambalarından biri yanıyor mu ?
 • Son zamanlarda farklı bir yerden mazot aldınız mı veya aracı emanet olarak birine verdiniz mi ?
 • Araç uzun zamandır sizde mi, değilse tamir geçmişini biliyor musunuz ?

Bu bilgileri servis elemanına vererek ona yardımcı olabilir, sorunun kaynağının daha çabuk bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tür sebebi çok ihtimalli sorunlarda tamirciler sorunu tespit ve çözüm için sırasıyla parça değiştirerek deneme yanılma yolunu seçmektedirler. Bu yöntemin sürücüler için gayet can sıkıcı, haddinden fazla uzun süreli ve bazen de gereksiz maliyetler içerdiğine şüphe yoktur. Tamirciler ise her değiştirdiği parçadan ayrıca para aldıkları için bu tür sebebi zor bilinen arızaları severler.

Tamir esnafı müneccim olmadığı için bu tür deneme yanılma işlemlerini yapmaya mecburdurlar ama en azından işe yaygın sorunlardan veya ucuz parçalardan başlamak gerekir. Sorunu anlattığınızda aracın parçalarını incelemeden doğrudan “şu parçası değişecek” türü yaklaşımlar genellikle ekstra ve gereksiz maliyetlere yol açmaktadır.

 

İlgili aramalar;

Passat marş basıyor motor çalışmıyor

Lada samara marş basıyor ama çalışmıyor

Megane marş basıyor ama çalışmıyor

Clio marş basıyor ama çalışmıyor

Chevrolet cruze marş basıyor ama çalışmıyor

Peugeot 307 marş basıyor ama çalışmıyor

Fiat linea marş basıyor çalışmıyor

Traktör marş basıyor ama çalışmıyor

Peugeot 206 marş basıyor ama çalışmıyor

Hyundai accent marş basıyor ama çalışmıyor

Bora marş basıyor ama çalışmıyor

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın