Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Günümüzde akıllı telefonlar büyüdükçe ve artık telefonlarda çerçeve bile kalmadan komple ekran, hatta kavisli ekranlı telefonlarda çıktıkça bir cep telefonu için en önemli nokta o ekran oluyor. Tabi ki kullanıcılarında en çok sorun yaşadığı noktada bu ekranlardır. Aslında sorun yaşanmasının sebebinin büyük çoğunluğu kullanıcı kaynaklıdır. Çünkü ekran telefonun büyük bir kısmını kapsaması, artık çerçevelerin çok az yada hiç olmaması, kavisli olması, teknolojik iyi görüntü vermesine rağmen eski telefonlara göre daha dayanıksız olması en ufak bir darbede bozulmasına kırılmasına neden olmaktadır.

Tabi ki günümüzde artık amiral gemisi olarak geçen telefonların 5000-6000 tl’yi bulmasından dolayı o kalitede ekranların fiyatlarıda oldukça yüksektir. Telefonu elimizden düşürdüğümüzde en hassas noktası ve en büyük alan kaplayan yer olan ekranın hasar alma ihtimalide oldukça yüksek olmaktadır.

Ekranda kırılma ve çatlak durumu sık yaşanmaktadır özellikle samsung modellerinde ama birde cihaz çalıştığı halde ekranda kırık ve çatlak olmamasına rağmen görüntü gelmemektedir. Cihazınızın bildirim ledleri yanmakta, arama gelmekte, sesler çıkmakta fakat ekrana hiç bir şekilde görüntü gelmeme durumu çok sık yaşanmaktadır.

Bunun 2 nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri olma ihtimali çok düşükte olsa anakarta bağlı olan ekran flexsi yerinden çıkmış yada oynamış olabilir, bu yüzden cihaz çalışır ama ekran çalışmadığından görüntü alamazsınız. Ekran flexsi tekrar yerine düzgünce takıldığında görüntü ve dokunmatik işlevi geri gelir. Ekran flexsinin çıkma durumu çoğunlukla cihazda ekran değişimi yapıldığı zaman karşılaşılmaktadır. Çünkü sonradan yapılan işlemde özensizlik, yada takılan ekranın kalitesinden kaynaklı flexin tam oturmaması durumundan dolayı yerinden çıkabilmektedir.

Ama en çok rastlanan durum ise iç ekranın kırılmasıdır. Siz dışarıdan cihaza baktığınızda herhangi bir kırık göremezsiniz yada herhangi bir yamulma fakat, anlık bir basınç içeride bulunan lcd ekranı çatlatmaktadır. Bu telefonun üstüne oturmanız, sertçe bir yere vurmanızlada olabilir.  İç ekran kırılmadan önce, üstte bulunan camın kırılcak şartı yoktur. İç ekrandaki ince kıl gibi çizgi varsa eğer iç ekranınız kırık demektir. Bunuda iç ekranı ışığa tutarak bakarsanız anlayabilirsiniz. Bunun çözümü ise yeni modellerde komple ekran değişimi ile mümkündür. Eğer samsung cihazınızda cihaz çalışıyor fakat görüntü yok ise ekran değişimi ile sorunu çözebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık (1 Yorum)