" />

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Günümüzde akıllı telefonlar büyüdükçe ve artık telefonlarda çerçeve bile kalmadan komple ekran, hatta kavisli ekranlı telefonlarda çıktıkça bir cep telefonu için en önemli nokta o ekran oluyor. Tabi ki kullanıcılarında en çok sorun yaşadığı noktada bu ekranlardır. Aslında sorun yaşanmasının sebebinin büyük çoğunluğu kullanıcı kaynaklıdır. Çünkü ekran telefonun büyük bir kısmını kapsaması, artık çerçevelerin çok az yada hiç olmaması, kavisli olması, teknolojik iyi görüntü vermesine rağmen eski telefonlara göre daha dayanıksız olması en ufak bir darbede bozulmasına kırılmasına neden olmaktadır.

Tabi ki günümüzde artık amiral gemisi olarak geçen telefonların 5000-6000 tl’yi bulmasından dolayı o kalitede ekranların fiyatlarıda oldukça yüksektir. Telefonu elimizden düşürdüğümüzde en hassas noktası ve en büyük alan kaplayan yer olan ekranın hasar alma ihtimalide oldukça yüksek olmaktadır.

Ekranda kırılma ve çatlak durumu sık yaşanmaktadır özellikle samsung modellerinde ama birde cihaz çalıştığı halde ekranda kırık ve çatlak olmamasına rağmen görüntü gelmemektedir. Cihazınızın bildirim ledleri yanmakta, arama gelmekte, sesler çıkmakta fakat ekrana hiç bir şekilde görüntü gelmeme durumu çok sık yaşanmaktadır.

Bunun 2 nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri olma ihtimali çok düşükte olsa anakarta bağlı olan ekran flexsi yerinden çıkmış yada oynamış olabilir, bu yüzden cihaz çalışır ama ekran çalışmadığından görüntü alamazsınız. Ekran flexsi tekrar yerine düzgünce takıldığında görüntü ve dokunmatik işlevi geri gelir. Ekran flexsinin çıkma durumu çoğunlukla cihazda ekran değişimi yapıldığı zaman karşılaşılmaktadır. Çünkü sonradan yapılan işlemde özensizlik, yada takılan ekranın kalitesinden kaynaklı flexin tam oturmaması durumundan dolayı yerinden çıkabilmektedir.

Ama en çok rastlanan durum ise iç ekranın kırılmasıdır. Siz dışarıdan cihaza baktığınızda herhangi bir kırık göremezsiniz yada herhangi bir yamulma fakat, anlık bir basınç içeride bulunan lcd ekranı çatlatmaktadır. Bu telefonun üstüne oturmanız, sertçe bir yere vurmanızlada olabilir.  İç ekran kırılmadan önce, üstte bulunan camın kırılcak şartı yoktur. İç ekrandaki ince kıl gibi çizgi varsa eğer iç ekranınız kırık demektir. Bunuda iç ekranı ışığa tutarak bakarsanız anlayabilirsiniz. Bunun çözümü ise yeni modellerde komple ekran değişimi ile mümkündür. Eğer samsung cihazınızda cihaz çalışıyor fakat görüntü yok ise ekran değişimi ile sorunu çözebilirsiniz.

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık (13 Yorum)

 1. Fikir verdiğiniz için teşekkürler. Bu sorun bende şu şekilde: Ekran kararıyor telefon çalışıyor ama arada kendine geliyor. Hatta geçen bir güncelleme geldi bir iki hafta düzgün çalıştı sonra yine kararma oldu.

  • Telefon garanti süresini geçirdiyse malzemenin ömrünü doldurması ve daha kolay ısınıyor olması ile ilgili olabilir.

   • Evet doldurdu, iki yıl oldu ama telefonda ısınma yok. Fazla kullanımdan mı kaynaklı? Samsung a5 modeli. Şu halde ne tavsiye edersiniz, yetkili servis tamir etse randıman alabilir miyiz? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Ben’de son 2-3 aydır bu problem var telefonum note 5.
   Oyun vs oynadığımda telefon biraz haliyle ısınıyor ve tuşkilidi yapana kadar problem yok saatlerce oynayabiliyorum.tuşkilidi yaptığım an telefon birden kasılıyor ekran birdaha gelmiyor bir süre sonra telefonun arka planda normal seyrine döndüğünü gerek tuş ışıkları gerek kalem çıkarma sesi parmak izi ile açma sesi felan hepsi çalışıyor anlıyabiliyorum fakat telefon soğuyana kadar ve soğuma sonrası yeniden başlatana kadar düzelmiyor sıcakken başlatılınca sadece note 5 yazısı geliyor sonrasındaki samsung yazısı gelmiyor.Ekranı bu yüzden komple değiştirttim fakat sorun yine aynı çözemedik dediğininiz gibi geçen bir güncelleme geldi düzeldi fakat birkaç hafta sonra yine bir güncelleme altı ve durum yine aynı delirme noktasındayım.

 2. Telefon ısınmıyor ama iki yıldır yoğun kullanıyorum, dediğiniz gibi eskidi sanırım ama iki yıl kısa bir süre değil mi? (Samsung A-5 2016) Tamirat iyi netice vermez bu durumda? Malzeme kalitesi açısından hangi marka modeli önerirsiniz? Ben sar değerine bakıyorum öncelikle bunda da samsung iyi…

  • Samsungun en büyük rakibi yine kendisi. Telefon firmaları genellikle telefon dayanıklılığını 2-3 yılı geçmeyecek şekilde ayarlıyorlar. Eskiyince yeniden ürünlerinden alsınlar diye. Zaten çoğu kullanıcı telefonu 1 yıllık olunca yenilerini araştırmaya başlıyor. Eğer bataryası sağlam ise ve tamir için yüksek maliyet gerekmiyorsa tamir ettirip bir süre daha kullanabilirsiniz.

 3. S4 kullanıyorum telefon şarjdayken ekrani karardı dokunmatik ses falan hepsi çalışıyor ama ekran yok anlamadım yardımcı olabiirmisiniz

 4. telefonun ekranı telefonu açınca siyah oldu birden telefon çalışıyor ses falan geliyor şarj ediyor ama siyah ekran dokunduğunda dokunmatiği çalışmıyor yardım edebilirmisiniz ? samsung j7

 5. merhaba 5 aylık cihazım j7 Prime2 Ekran karardı darbe vs. almadı karanlık ortamda da bakıldıgında ekran ışıkları yanıyor SS aldıgınızda SS seside geliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor