" />

Distribütör arızası nasıl anlaşılır

Bildiğiniz gibi motor içerisinde ateşleme işlemini gerçekleştiren noktalar vardır. Bu noktalarda gerektiği zamanda gerekli miktar elektrik enerjisini gönderen noktaya distribütör denilmektedir. Ayrıca motor içinde bir başka görevi de motorun ritmine ve gücüne göre avans ayarı görevini de üstlenir.

Buji bölümünün yakınında bulunan bir parçadır. Bu parça sayesinde aracın gerçekleştireceği yakma işlemi için enerji gönderen bujilerin yapması gereken işi en doğru şekilde gerçekleştirmesini sağlarlar. Motorların hayati parçalarından birisi diyebiliriz. Eğer bu parçada arızalanma yaşanırsa en büyük belirtisi aracın sarsıntılar halinde çalışmasıdır.

Distribütör arızası belirtileri

Yukarıda söylediğimiz gibi aracınızda sarsıntılar varsa bunda ki arızalanmadan olabilir. Ve bu parçanın arızalanması kısa zamanda tamir edilmelidir. Çünkü motora önemli bir zarar verilmesine neden olabilir. Ayrıca bu parçanın arızalandığının bir başka belirtisi de aracın yakıt sarfiyatının limitlerinin üzerinde gerçekleşmesidir.

Aracınız ciddi oranda denilecek seviyede yakıt tüketmeye başlarsa bu parçanın arızalı olduğundan şüphelenebilirsiniz. Bu parçanın bulunduğu bölgede distribütör rotoru adı verilen bir başka bulunmaktadır. Aslında bu parçanın yapacağı görevinin önemli bir kısmını gerçekleşmesine yardımcı olur. Ve bazı arızalar buranın bozulmasından dolayı yaşanmaktadır.

Arızada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise distribütör kapağıdır. Çok hassas bir parçadır. En ufak bir toz ya da su damlası bunun görevini tam anlamı ile yerine getirmesini engelleyecektir. Bu parçaların birinde yaşanan arızalanmanın belirtilerinden birisi de motorda yaşanacak teklemedir. Bazı arızalarda aracın çalışmasını bile engellemektedir.

Bu parçanın içerisinde bulunan kömürler vardır. Bunlar zaman içerisinde azalma yaşayabilir. Kontrol edilmesi gereken noktalardan birisi de bunlardır. Ya da bu parçanın sabit durmasını sağlayan bir mil vardır. Kullanıma göre zamanla gevşeme oluşabilir. O nedenle burası da kontrol edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Distribütör arızası nasıl anlaşılır (10 Yorum)

 1. aracim teklemeli calisiyo marsa basinca once basiyo aku biter gibi oluyo sonra aliyo. yolda giderken patlama oluyo gaz yemiyo disürator arzasi olabilirmi ve ya diaburatorun neyi arzali olabilir sogutucu ilk hedefmi ?

  • Ustam aynen belirtigin arızalar bende vardı . Hiç uğraşma komple distribütör u değiştir.
   Sonrasında farkı göreceksin.

  • selamunaleykum
   aracim günde 1 defa bazen iki defa ışıkta beklerken stop ediyor rolante iyi sıkıntı yok sallamada yok motorda ama stop ediyor sonra basıyorum alıyor dururken yapmıyor durduk tan sonra beklerken yapıyor distributor arizalimi dir

 2. Selamün aleyküm.
  Seyir halinde çalişir halde iken saga yanaştım boşa atınca kendiliğinden stop etti. Bastım marş alıyor ama motorda çalışma yok. Vurdurdum yine almadı. Yakıt var akü dolu yaği ve suyuda var aracın, ama motor sesinde normalden daha ince bir ses geliyo marşa basınca. Sanki motora hiç yakıt ulaşmıyor gibi. Gaz beynindede sıkıntı görünmüyor. Motordan gelen ses tedirgin etti beni bu konuda bilgisi olan var mı ?

 3. Selamun aleyküm
  Abi benim araç97 golf 3 benzinli
  Bazen 3000 devirin altında gazyemiyor patırtılı çalışıyor stop ediyor 8 10 dalika sonra düzeliyor tamirciye gidiyorum arızanın tekrar etmesi gerekiyor diyo sıkıntı ne olabilir

 4. 4-5 seferdir arabam çok kez gaz yemiyordu, basıyordum basıyordum titreme yapıyordu her an stop edecek gibi gaz yemiyordu. Titreme ve gaz yememe vardı. En son ışıklardan kalkarken gaz yemedi( araç stop etmemişti ) tekledi ve bu sırada ekranda bateri bitti gibi bir yazı çıktı tekleye tekleye 150 metre benzinciye kadar gittim ve başka araçtan akü şarj ettik.
  Tamirciye götürüldü beyinde sorun çıkmadı, bu sorun neden olmuş olabilir

 5. Hayırlı günler. Ustalar 91 model şahinim var ve ilk defa başıma geldi. Yolda giderken aracım stop etti ve bir daha çalışmadı hafta sonu olduğu için hiçbir usta bulamadım. Kaput u açtım ve distribütör kapağı 3 parçaya ayrılmış. Tevzi makarası ve distribütör kapağı dışında başka ni yer zarar görmüş olabilir mi ?

 6. Seyir halinde çalişir halde iken saga yanaştım boşa atınca kendiliğinden stop etti. Bastım marş alıyor ama motorda çalışma yok. Vurdurdum yine almadı. Yakıt var akü dolu yaği ve suyuda var aracın, ama motor sesinde normalden daha ince bir ses geliyo marşa basınca. Sanki motora hiç yakıt ulaşmıyor gibi. Gaz beynindede sıkıntı görünmüyor.sorun bende de oldu bilgi yardım