" />

LG G3 mavi ekran geldi kapandı açılmıyor

LG G3 modeli ile firma dünyanın ilk 2K görüntülü ekrana sahip telefonunu piyasaya sunmuştu. Önceki G2 modelininde satışı ve performansından dolayı G3 modelinede ilgi büyük oldu. Fakat kullanıcıların bir süre sonra  yaşamaya başladığı problemler sonrasında markaya olan güven büyük ölçüde azaldı. Bu problemlerden en büyüğü olan mavi ekran hatasıda kullanıcıların sıklıkla yaşadığı ve çözümüde o kadar kolay olmayan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu problemin asıl nedeni Adreno 330 GPU işlemcisinin 2K ekran çözünürlüğünü kaldıramaması kaynaklıdır. Şimdi bu sorunu nasıl çözebileceğimize gelelim öncelikle sizin en kolay uygulayabileceğiniz yöntemlerden başlayalım.

Hard Reset Yöntemi

Bu yöntemde aslında telefonumuzun geliştirici modlarından olan bi moda alıp cihazımızı yazılımsal ve içerik bakımından tamamen sıfırlayıp. Fabrika ayarlarına döndürüyoruz bunuda şu şekilde yapıyoruz.

1- İlk önce akıllı telefonunuzu kapalı konuma getiriniz.

2- Ses kısma ve Power (cihazı açma kapama tuşu) tuşuna aynı anda 10 sn basili tutun.

3- LG logosunu gördükten sonra parmağınızı power tuşundan çekin, ses kısma tuşuna 2 sn kadar daha basılı tutun ve tekrar Power tuşuna basın. (Burada parmağınızı power tuşundan çekip kısa sürede tekrar basmanız gerekiyor).

4- Karşınıza ses kısma ve açma düğmeleri ile ilerleyerek power ile seçim yapabileceğiniz bir ekran çıkıyor. Talimatlarda wipe data/factory reset‘e girerek yes seçeneğini onaylayın. Telefon sıfırlanacaktır ve böylece hard reset olayı başlamış olacaktır.

EMMC Entegresini Isıtma Yöntemi

Youtube’de bir çok videosu bulunan bu yöntem için öncelikle, anakartı söküp cihazdan tamamen ayırıp, EMMC Entegresini buluyoruz ve geri kalan kısımların zarar görmemesi için ısı geçirmez, yanmaz bant ile sarıp, o entegre kısmını eğer elinizde bulunuyor ise sıcak hava ünitesi ile 350 derece civarında ısı ile ısıtıyoruz eğer elimizde bu ünite yok ise, evimizde bulunan fön makinası ile yaklaşık 1dk boyunca ısı uygulayarak EMMC entegresini ısıtıp tekrar cihazımızı toplayıp sorunu giderebiliriz.

Fakat bu sorunu giderme yöntemi aslında kalıcı bi yöntem değildir, belki bu yöntem sonunda cihazınız 1 yıl boyunca belkide 1 gün boyunca mavi ekran hatası vermeyebilir. O yüzden en sağlıklı yöntem bu entegrenin yada anakartın tamamen değiştirilmesidir.

Servise gönderdiğinizde ise 2 yöntem uygulanmaktadır. Eğer cihazınızın garantisi var ise ya o EMMC entegresi değiştirilmektedir yada direk komple anakart değişimi yapılmaktadır. Cihazınızın garantisi yok ise ücret karşılığında (buda yaklaşık 650 lira civarı) tamamen anakart değişimi yapılmaktadır. Değiştirilen yeni anakartlarda bu sorun tamamen çözülüp çözülmediğini bilmiyoruz fakat yapılacak en garanti onarım ise tamamen anakart değişimi olacaktır.

Cihazınızın garantisi yok ise dışarıda telefoncuda tamir ettirmek istiyorsanız gerçekten güvendiğiniz bir yere telefonunuzu bırakmanızı önermekteyim, çünkü işi bilmeyen kişilerin ilk yapacağı şey entegreyi ısıtıp size vermek olacaktır. Yada entegreyi değiştirmek isterken tamamen cihazı bozabilirler.

Eğer cihazınızın garantisi bulunuyor ise ve böyle bir hata alıyorsanız hemen cihazınızı yetkili servise bırakmanızı önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın