" />

Olimpia mı Doraglass mı ?

Aracın camı kırıldığı zaman kaskonuz da yoksa fiyat avantajı sağlamak için orijinal cam yerine orjinali ile muadil özelliklerde olan yerli üretim camlara yönelirsiniz. Ülkemizde muadil oto camı üreten köklü birkaç tane oto cam markası bulunmakta olup bunlardan ikisi Olimpia ve Doraglass’tır.

Orijinal cam yerine muadil cam tercih ederken neredeyse yarı yarıya fiyat tasarrufu sağlıyorsunuz ama bazı riskleri de göze almış oluyorsunuz. Bazen muadil camlar orjinalinden farksız işlev sağlarken bazen de ses ve ısı yalıtımı yetersizliği, nokta ve leke olması, optik sorunlar gibi can sıkan sorunlar olabilmektedir.

Olimpia oto cam yorum

Olimpia oto cam 1964’ten beri cam ürünleri üreten, Gebze ve Ankara’da fabrikaları bulunan köklü ve yerli bir oto cam markasıdır. Olimpia ürünleri sadece ülkemizde değil Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın 40 ülkesinde kullanılmaktadır.

Binek araçlar, ticari araçlar, iş makinaları, tarım makinaları için temperli ve lamine camlar üreten Olimpia oto cam ayrıca yüksek teknoloji gerektiren yüksek darbeye dayanıklı camlar, termal camlar, head up display in ön camlar ve smart glass tipi camlar üretmektedir.

Olimpia oto camların ana üretim kolu ticari ve binek araçların ojinaliyle uyumlu, UV filmli, rezistanslı, akustik özellikli, iç oyuklu gibi özellikleri olan camlardır.

Olimpia cam ile çalışan bazı firmalar:

  • BMC
  • MAN
  • Mercedes
  • Otokar
  • Karsan
  • Isuzu
  • John Deere
  • Volvo
  • Komatsu

Şeklindedir. Olimpia firması kendi kategorisinde, kalite açısından başlarda olan bir firmadır. Bununla birlikte firmanın orijinal camı ile Olimpia’nın ürettiği arasında biraz fark vardır.

Doraglass cam yorum

Doraglass 1983’ten beri hizmet veren ve her marka ve tip araç için nitelikli oto cam üretme iddiasında olan yerli bir oto cam markasıdır. Ürünlerini 50 ülkeye ihraç etmektedir. Merkezi Ankara’da olup üretim yeri Başken organize sanayiinde bulunan fabrikasıdır.

Doraglass, binek araçlar, ticari araçlar, raylı araçlar, deniz taşıtları için camlar üretmekte, ayrıca kurşuna dayanıklı camlar ve mimari camlar üretmektedir.

Başlıca müşterileri, Mercedes, BMC, TEMSA, KOÇ, Isuzu, Man, BMW gibi firmalardır. Doraglas satışlarının önemli bir bölümünü ise anlaşmalı olduğu sigorta firmaları üzerinden yapmaktadır.

Sipariş üzerine neredeyse her marka ve modelin üretimini yapabildiği için ülkemizdeki sigorta şirketlerinin tamamına yakınının Doraglass ile anlaşması bulunmaktadır.

Türkiye’nin 6 noktasında bölge müdürlüğü bulunmakta olup bunlar üzerinden kaskodan oto cam yaptırmak isteyenlere hizmet vermektedir.

Doraglass’ın oto cam konusunda ürün yelpazesi oldukça geniş olup ayrıca yapıştırıcı kimyasalları da dahil olmak üzere oto camla alakalı diğer ürünleri de üretmektedir.

Olimpia mı Doraglass mı ?

Her iki firma da OEM, yani “Orijinal Ürün Üreticisi” olma iddiasındadırlar. Yani herhangi bir marka aracın ön camı sipariş verildiğinde bu iki firmada da sipariş edilen parçanın birebir kalıbı ve birebir aynı üretim malzemesi bulunmakta, dolayısıyla neredeyse orjinalinin aynısı olan muadili bir ürün üretebilmektedirler.

Bununla birlikte müşteri yorumlarında, Doraglass veya Olimpia markalı oto camların orjinal camlarla aynı olmadığı ifade edilmektedir. Yani bu iki firma da orjinaline yakın oto camlar üretseler de bazen arada fark olabilmektedir.

Eğer bu iki firmayı kıyaslarsak Doraglass’ın ürün çeşitliliği ve anlaşmalı olduğu sigorta firması sayısı gibi konularda hafif önde olduğu, üretim kalitesi açısından daha fazla kalite belgesi olduğu görülmektedir.

Olimpia ise iki adet üretim tesisinin olması ve siparişin daha çabuk yetirilmesi konularında hafif öndedir.

Ürün kalitesi açısından bu iki firma arasında belirgin bir fark görmemekteyiz.

İlgili yazı:Olimpia mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Carglass mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Tamcam oto cam nasıl ?

İlgili yazı:Saint Gobain Sekurit cam orjinal mi ?

İlgili yazı:Pilkington cam nasıl ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın