" />

İphone 6 kasma sorunu ve çözümü

İphone cihazlar herkesin bildiği gibi İos işletim sistemine sahiptir ve apple markasını bu kadar değerli yapan en önemli etkenlerden biride bu işletim sistemidir. Çünkü ios işletim sistemi daha az sistem belleği kullanarak daha fazla performans vermektedir. Android cihazlarda herkes bir süre sonra donmadan ve çeşitli hatalardan şikayetçi olmaktadır. İos cihazlarda ise bunu yaşamak daha zor ve azdır.

Peki konu başlığında olduğu gibi iphone 6 cihazım neden,donma,kasma yapıyor ?

İphoneleri etkileyen en önemli etkenlerden biride gelen yazılım güncellemeleridir, gelen güncellemelerde hatalar,buglar, sorunlar çıkabilir buda size donma,hızlı şarj tüketimi vs gibi sorunlar çıkartabilmektedir. Eğer yeni bir güncelleme geldiğinde ve o güne kadar herhangi bir sorun yaşamadıysanız cihazda hemen güncelleme yapmayın. Bir kaç gün bekleyip kullanıcı yorumlarını okumaya çalışın. Çünkü oluşacak herhangi bir sorun yeni güncellemeyi beklemenizi sağlayacaktır.

Fakat apple’nin uyguladığı bir taktikte cihazınızın kasmasına neden olabilir. Oda cihazın çıkışının belirli bir süre sonrasında (ortalama 2 yıl) yeni çıkardığı güncellemelerde eski cihazların performansını düşürmeye başlamaktadır. Yani cihazınız ortalama 2 yıllık süreye ulaştıysa artık bu süreden sonraki güncellemeleri hemen yapmayıp, kesinlikle yapan kişilerin yorumlarına bakmanız gerekmektedir. Çünkü cihaz kasmaya başladıktan sonra sizdeki algı artık cihaz eskidi yenisine geçmek lazım düşüncesi olacağı için yeni bir iphone modeline yönelirsiniz, benim düşüncem ise bunun kasıtlı şekilde yapıldığıdır. Çünkü uzun yıllardır bu hep bu şekilde ilerlemektedir. Saat gibi çalışan cihazlar bi yerden sonra yeni bi güncelleme ile bıçak gibi kesilip kasılmaya başlar.

Peki benim cihazım yeni fakat kasma yapıyor, arkadaşımda’da aynısından var kasmıyor neden ?

Öncelikle iphonelerde hafıza çok önemlidir. Hafıza kartı da takılmadığı için herhangi bir destek sağlanamamaktadır. Eğer cihazın hafızasındaki boşluk çok minimum seviyeye indiyse cihazımızda kasmalar,donmalar başlayacaktır. Benim tavsiyem minimum 1-2 gb’lık bir boşluk bırakmanız olacaktır. Çünkü uygulamalar çalışırken belirli bir önbellek harcamaktadır bu boşluk azaldıkça cihaz dahada çok zorlanacaktır.

Peki cihazımda yeterince yer var hala kasıyor ?

O zaman ya cihazı manuel olarak sıfırlayın yada tavsiyem olan itunes üzerinden tekrar yazılım atarak cihazı kullanmanızdır. Çoğu zaman bu yazılımı yenileme işlemi işe yaramaktadır.

Bu yönteme alternatif olarakta apple storede bulunan önbellek ve gereksiz dosyaları temizleme,uygulamaları kapatma vs. tarzı olan bilindik uygulamaları yükleyip bunlarla cihazınızı temizleyip kullanmanız olacaktır. Zaman zaman sistemin kapatmadığı yada göstermediği  gereksiz dosyaları bu uygulamalar temizleyebilmektedir.

Cihazıma yazılım attım donma sorunu hala düzelmedi ?

Eğer cihazınız hala donmaya devam ediyorsa büyük ihtimal ısınma ve şarj sorunuda olabilir. Bulunduğunuz ortam ısısından kaynaklı cihaz yüksek ısıya maruz kalıyorsa bu ısıdan uzak tutunuz. Fakat cihazınız kendi kendine ısınıyor ise işlemci yada anakart üzerinde bulunan entegrelerin birinde yüksek akım çekme sorunu olabilir. Buda cihazın çalışmasını etkileyip, cihazın ısınıp donma ve kasma yapmasını sağlamaktadır. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız ve cihazın garantisi var ise direk yetkili servise cihazınızı götürünüz. Cihazın garantisi dolduysa anakart onarımını iyi bilen ve bu işi yapabileceğine inandığınız bir teknik servise götürmenizi önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İphone 6 kasma sorunu ve çözümü (1 Yorum)

  1. Apple, eski iPhone’ların kullanımını kasıtlı olarak yavaşlattığını doğruladı ve ömrü azalan piller nedeniyle cihazların kapanmasını önlemek için bunu yaptığını açıkladı. Apple, telefonunuzu korumak için bunu yaptığını söylüyor. Telefonlardaki lityum iyon pillerin ömrü azaldıkça, telefonun beklenmedik şekilde kapanmasına neden olmaktaydı. Şirket, telefonların biraz daha yavaş çalışması anlamına gelen beklenmedik kapanmaları durdurmak için bir güncelleme yayınladı.