" />

Saint Gobain Sekurit cam orjinal mi ?

Aracınızın camı kırıldığı zaman yetkili servise gidip orjinaliyle değiştirmek istediğiniz zaman epey yüksek rakamlar çıkmakta ayrıca camın seri numarasına göre fabrikadan sipariş edilip ürünün gelmesi zaman almaktadır.

Kaskodan değişim yapılmak istenirse sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servisler yerli muadil camları takmakta, eğer orijinal camda ısrar edilirse aynı yetkili serviste olduğu gibi fiyat farkı çıkmakta ve ürününün gelmesi beklenmektedir.

Saint Gobain Sekurit markası yabancı bir markadır. Ülkemizdeki yerli oto cam firmalarına kıyasla çok daha büyük ölçekte üretim ve satış yapan bir firmadır. Fakat ülkemizde üretim tesisi yoktur. Ayrıca muadil cam piyasasında yerli cam üreticileriyle fiyat rekabetine girememektedir.

Çünkü oto cam da maliyeti nakliye ve işçilik çok etkilediği için yakından yerli camı getirtip taktırmak yurt dışından cam getirtmeye göre oldukça ucuz olmaktadır.

Saint Gobain Sekurit cam orjinal mi ?

Saint Gobain Sekurit cam OEM cam üretmektedir. Yani orijinal ürünün seri numarasına göre üretim yapmaktadır. Örneğin siz Volkswagen Polo aracın falanca yıl falanca modelinin falanca numaralı camından sipariş ediyorsunuz size tıpkısının aynısı camı üretip gönderiyor fakat üzerine Volkswagen logosu olmuyor.

Orjinaline çok yakın belki de orjinalinin aynısı ürün üretiyor ama Saint Gobain Sekurit ürünlerine orijinal denilemez. Çünkü orijinal üründe üzerinde kim ürettiyse onun markası olur.

Ülkemizde de OEM tarzı üretim yapan bazı yerli oto cam markaları bulunmakta olup bu firmalarda orijinal camların seri numarasına uygun kalıplar bulunmakta ve orjinaline oldukça yakın oto camlar üretmektedirler.

OEM ürünler ile orijinal ürünler arasında üretim kalitesi farkı olabilmektedir. Örneğin OEM camların ebatları orijinal camın ebatlarının aynısı olmakla birlikte nitelik olarak, üretim kalitesi açısından düşük olabilmektedir.

Örneğin ön camlar birbirine yapıştırırken ufak bir basınç farklılığı bile camda dalgalı görünüm veya optik sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca OEM camlar yalıtım ve akustik özellikleri itibariyle orijinal camlardan geri kalabilmektedirler.

Saint Gobain Sekurit camların yerli OEM camlardan farkı ekstra olarak orijinal camlardaki akustik özelliğinin bulunmasıdır. Yeni nesil oto camların orjinalleri şerit okuyuculu, akustik, sensör aparatlı, çıtalı, encapsullu olmakta ve yerli cam üreticileri bunları birerbir taklit edememektedir.

Özetle; Saint Gobain Sekurit camlar orijinal camlar olmamakla birlikte yerli oto camlara göre orjinaline daha yakın oto camlardır.

İlgili yazı:Olimpia mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Carglass mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Tamcam oto cam nasıl ?

İlgili yazı:Saint Gobain Sekurit cam orjinal mi ?

İlgili yazı:Pilkington cam nasıl ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın