" />

Apple türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız

Günümüzde cep telefonların fiyatları arttıkça ve buna paralel olarak yedek parça fiyatlarıda artmaya başlayınca cihazların garanti durumuda daha önemli olmaya başladı.

Genelde kullanıcıların kandırıldığı durum garantisiz cihazların garantili olduğu söylenerek satılması yada yurtdışı garantili cihazın türkiyede garantisininde olduğunu söylenerek dolandırma durumları ortaya çıkmaktadır. Tabi aldığımız gibi garantilik bi durum yaşamadığımız için belki 1 sene sonra garantiye cihazı göndermek istediğimizde cihazın garantili olmadığını öğrenince o zaman sinirlerimiz bozulmaktadır. Bu durum genelde 2. el alınan cihazlarda yaşanmaktadır.

Peki bir firmadan yada bi kişiden aldığım cihazın garanti durumunu nasıl öğrenirim, cihazın seri numarası ile  https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/?utm_campaign  bu adresten sorgulayarak cihazın hangi ülkeler dahilinde garantisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Seri numarasınıda cihazların Ayarlar> Genel > Hakkında bölümüne girerek buradan görebilir ve sorgulayabilirsiniz. Eğer cihazın bir distribütör tarafından garantisi olduğu söyleniyor ise cihazın imei numarasını alıp, distribütör firmasını arayıp o imei numarası ile cihazın o firmanın garantisi altında olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Kullanıcılara vereceğim tavsiyelerden biride eğer cihazın garantisi var ise yada daha önce servise gönderilip garantiden işlem yapıldığı söyleniyor ise servisi arayıp o cihazın imei numarası ile ne işlem yapıldığını öğrenmeniz olacaktır. Çünkü cihazlar bazen servise gidip ücretli değişim teklifi alabilmektedir. Buda cihazın garanti dışı kaldığı anlamına gelmektedir. Oda şu şekilde olmaktadır. Atıyorum ekran daha kırılmıştır ve garantili servisinde değilde piyasada değiştirilmiştir. Daha sonra farklı bir arıza durumunda servise gönderilmiştir ve serviste garanti haricinde işlem yapıldığı ve üzerindeki ekranın orjinal olmamasından dolayı cihazı tamamen garanti dışı bırakabilir ve kullanıcıyada yeni cihazla değişim için yüksek bi ücret talep eder, kullanıcıda kabul etmeyip cihazı geri teslim alıp, size hala garantisinin devam ettiğini söylerek satabilir bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın