" />

Samsung iç ekran kırılması garanti kapsamına girermi

Günümüzdeki cihazların bakıldığında büyük bir kısmını ekran oluşturmaktadır ve bu Full HD görüntü veren ekranlarında bir bedeli var. Fakat bu bedel neredeyse cihazın %60 lık fiyatını kapsadığından ekranımız arızalandığında bizi korku ve telaş sarmaya başlamaktadır. Sık yaşanan durumlardan biride iç ekranın çatlama ve kırılma durumudur.

Aslında üst lens camı kısmı daha çok çatlamaktadır fakat görüntüyü etkilemediği ve üst cam değişimini uygun fiyata yapan çok yer olduğundan camın çatlaması bi nebze daha iyidir.

Fakat kullanıcıların en çok merak ettiği durum ise cihazımda herhangi bir darbe yada kırık,çatlak yok fakat iç ekranım kırılmış yada çatlamış, ince bir çizgi görüyorum ve bunun sonucudunda ya görüntü gelmiyor yada görüntünün yarısı yok diyerek mağdur olan kullanıcılardır. Bu gibi durumlarda servislerin büyük çoğunluğunun vereceği karar kullanıcı hatası nedeniyle iç ekranın zarar görmesi ve ücretli ekran değişimi teklifi olacaktır.

Samsung cihazların iç ekranı kırıldığında bu durum dahada masraflı sonuçlanır. Çünkü samsung cihazlarda amoled ekran teknolojisi kullanılmaktadır. Diğer ekranlara göre görüntü kalitesi en iyi olmasına paralel olarak fiyatıda en yüksek ekran modeli amoled ekrandır. O yüzden dikkat ederseniz piyasadaki en yeni iphone telefonun bile ekran fiyatı bir amiral gemisi olan samsung modelinin 3/1’i hatta 4/1’i fiyatındadır.

Peki ben cihazın hiç bi yerini kırmadım etmedim nasıl benden fiyat talep edebiliyorlar, ben ne yaptım ?

Cihazın iç kısmında bulunan ekran aslında bir a4 kağıdın 2-3 katı kalınlığında bi cam ile plastik karışımı bir yüzeydir ve bu yüzey oldukça hassastır. O ekranı söküp bir köşesinden parmağınızın ucuyla bastırsanız bile boydan boya çatlak oluşturabilirsiniz. Fakat bu ekran bir çerçevenin içine girip. Üstüne OCA denilen maddeyle kaplanıp üstünede cam lensi takıldığında ekranı oluşturmaktadır. Telefonu arka cebinize koyup bi yere oturduğunuzda bile bu iç ekrandaki çatlama ve kırılma oluşabilmektedir. Özellikle yeni çıkan edge modellerinde bunun dahada kolay oluşma ihtimali artmıştır.

Yada siz telefonu evin içinde halıya bile düşürseniz etrafında hiç ezik, kırık bulunmasada o yere çarptığı sırada oluşan basınçtan dolayı iç ekran kırılabilir.

İç ekran kırıldığı halde garantiden değiştirilen hiç samsung cihaz bulunmamakta mıdır ?

Tabiki bulunmaktadır. Fakat bunun için cihazınızda herhangi bir darbe yada çatlak bulunmaması ve denk geldiğiniz servisin bunu anlayışla karşılayıp yapması durumuna bağlıdır. Birde bazı kullanıcılar aşırı sorun çıkardıklarında ve cihazlarında herhangi bir hasarda bulunmadığı durumlarda servis sonunda bu durumdan kurtulmak için garantiden değiştirdiği durumlar olabilmektedir. Bir diğer seçenek ise yine tüketici heyetidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın