Motor soğutma sıvısı nedir

Bu yazımızda “Motor Soğutma sıvısı /Antifriz nedir, Antifriz ne yapar, neden Antifriz kullanmalıyız, ne çeşit Antifriz kullanmalıyız ve Antifrizi nereye koymalıyız” sorularını açıklayacağız.

Araba motorları dizel ve benzin ile çok fazla enerji tüketmektedir. Enerjinin üçte biri aracın ilerlemesini sağlar ve diğer üçte ikisi ısıya dönüşür. Bu ısının yaklaşık yarısı egzozdan çıkar ve kalan yarısı motorun içinde kalır.

Araba motorlarının soğumaya ihtiyacı vardır yoksa içindeki metallerin sıcaklığı eriyinceye kadar artmaya devam edecektir. Soğutma sıvısı diğer adıyla Antifriz motordaki sıcaklığı emen bir su bazlı bir sıvıdır.

Motor soğutma sıvısı kendiliğinden ısınır ve böylece arabanın ön kısmında bulunan radyatöre aktarılır. Araç ilerledikçe radyatörlerdeki borulardan sıcak soğutma sıvısı havayı soğutur.

Eğer araç uzun süre hareketsiz kalması nedeniyle ısınırsa, hava akımı borularda muhafaza edilir.

Çok fazla sayıda motor arızası, motor soğutma problemlerinin çözümler bulunmasına sebep olmuştur. Motoru optimum sıcaklığında çalışmasını sağlamak için motor soğutma sıvıları kullanılır. Sağda gösterilen yaygın olarak yeşil renkle olan bu motor soğutma sıvısı, su ve antifrizin karışımıdır. Motor soğutma sıvısı veya Antifrizin yeşil sarı pembe kırmızı ve turuncu gibi renklileri de mevcuttur. Motor soğutma sıvılarının rengi bir çeşit ifade etmez.

Antifriz, su ve alkolün bir damıtılmış kombinasyonudur. Etel Glikol, daha yeni ve daha az tehlikeli katkı maddesi içerir ama pahalı olduğundan dolayı Propilen Glikol de tercih edilebilir. Antifriz motoru soğutmak için çok faydalıdır.

Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz’in içindeki kimyasalların kışın işe yaraması haricinde de yararı vardır. Antifriz, kışın motorunuzun içindeki soğutma sıvısının donmasını önler. Antifriz hangi sıcaklıkta donduğunu merak ediyorsanız söyleyeyim. Su 0° C veya 32° F donar. %50 oranında karışan su ve Antifrizin donma derecesi ise yaklaşık  -37°C veya 35°F.

Antifriz Başka Ne işe Yarar?

Bir başka yararı ise kaliteli antifriz veya düzenli değişim yapılan motor soğutma sıvısı paslanmaya karşı korozyonu önler. Satıcılar tarafından önerilen iyi bir antifriz aşağıdakiler için yıl boyunca korumayı sağlar:

·         Kışın motor sıvısının donmasına engel olur.

·         Yazın motor sıvısının kaynamasını önler.

·         Metal parçalarının paslanmasını önler.

·         Korozyona karşı plastik ve kauçuk parçaları korur.

·         İyi ısı iletir.

·         Elektrolizi önlemeye yardım eder.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın