" />

Huawei p20 lite ekran sararması

Bazı kullanıcılar Huawei p20 lite telefonlarda ekran sararması olduğunu dile getirmeye başladı. Acaba bu ekran sararması sorunu garantiye girer mi merak edilmektedir.

Zamana ve kullanıma bağlı ekran sararması

Telefonlarda görülen ekran sararması sorunlarının birkaç çeşidi vardır. En yaygın olanı zamana ve kullanıma bağlı olarak erkanın eski canlı görünümünü ve orijinal rengini bırakıp sararma yoluna gitmesidir.

Genellikle garantisi dolduktan sonra görülen bu sorunda zaten garantisi de bittiği için firmalar sadece ücreti mukabili ekran değişimi yaparak çözüm bulmaktadır.

Ancak Huawei ve diğer markala telefonlardan henüz garantisi bitmese de ekranı sararan telefonlar vardır. Telefon ekranlarının çabuk sararmasının başlıca iki sebebi vardır. Birincisi yoğun kullanım nedeniyle bataryanın ısınması, sıcak batarya ile telefon uzun süreli kullanıldığı için ekranın zamanla eski özelliğini kaybetmiş olması. Diğeri ise telefonun cepte taşınması nedeniyle ısı ve neme bağlı olarak ekranın daha çabuk sararması.

Bu anlatılan nedenlerle telefonunuzu servise götürdüğünüzde garantisi bitmemiş olsa dahi kullanıcı hatası deyip garanti kapsamına almamaktadırlar. Peki bu aslında kullanıcı hatası mıdır ?

Hem evet hem de hayır ? Telefonunuz ısındığında biraz soğumaya bırakırsanız, cepte değil de çantada taşırsanız, hatta ekran koruyucu kılıf alsanız aradan 3-4 sene geçse de ekran sararması olmuyor. Demek ki biraz kullanıcı hatası ?

Öte yandan telefonumuza prenses gibi bakmak zorunda mıyız ? Telefonda sadece 20 dakika oynamayla ateş gibi ısınması, parçaların bu kadar narin olması normal mi ?Halbuki hem telefona hem de ekrana gayet yüksek ücretler ödüyoruz. Neden firma sağlam telefon yapmıyor ? Bu açıdan bakıldığında garanti bitmeden evvel ekran sararmışsa bu biraz da firmanın hatası oluyor.

Böyle bir durumda servis ekran sararmasını ücretsiz değiştirmeye yanaşmaz ise sorunu Tüketici Hakem Heyetine götürebilirsiniz. Sadece ekran sararması var ve telefonu alalı 6 aydan az olmuş ise muhtemelen haklı çıkarsınız.

Telefonu garantiden çıkaracak bir şeyler yaptı iseniz, mesela suya düştüyse, bir yere çarptıysanız, ekran sararması konusunda da haksız çıkabilirsiniz. Süre de önemli, birkaç aylık telefon ile 1 yılı aşkın kullanılan telefon aynı değerlendirilmez. Ayrıca ekran sararması sadece Huawei p20 lite de görülen değil, başka marka ve modellerde de görülebilen bir sorundur. Bu modele has kronik bir sorun olmadığından garanti kapsamına girmeyebilir, servis tarafından kullanım hatası diye geçiştirilebilir.

Huawei p20 lite ekranın genel tonunun sarıya kayması

Tüketiciler ekran sararmasını hep benzer algılayabilirler. Halbuki ekranın zaman ve kullanıma bağlı olarak sararmaya başlaması ile ekranın genel tonunun renginin değişmesi farklı şeylerdir. Huawei p20 lite telefonunuzda böyle bir sorun var ise sorun ekran kalibrasyonu ile alakalıdır.

Huawei p20 lite ekranda sarı leke oluşması

Bu ekranı yapıştırmak için kullanılan tutkaldan kaynaklı olabilir.

Huawei p20 lite ekran kenarlarının sararması

Telefonun kenarları sürtünme ve ısı açısından en dezavantajlı yerlerdir.  Düşme ve çarpma nedeniyle de en fazla buralar etkilenir.

Eğer ekran sararması kenarlarda değil de ortalarda bir yerlerde ise bunun sebebi o bölgelere daha sık basıyor olmanız olabilir.

Ekran sararması yapabilecek diğer nedenler:

  • Nadiren de olsa yazılım kaynaklı bir sorun olabilir ve bu güncellemeyle geçebilir.Bu tür sarı lekelerin rengi genellikle parlak olur.
  • Darbeye bağlı mikro çatlaklara bağlı ekran sararması görülebilir.
  • Batarya ısınması sonucunda telefonun ihtiva ettiği plastik aksamın rengi değişir, bu da ekrana yansıyabilir.

Huawei p20 lite ekran sararması nasıl geçer ?

Genellikle bu sorunu çözmek için ekran değişimi gerekir. Ama telefonu servisin görmesi gerekir.

Huawei p20 lite ekran sararması garantiye girer mi ?

Telefonu itinalı kullanmışsanız, henüz yeni almışsanız ve sadece ekran sararması problemi var ise genellikle garanti kapsamında ücretsiz tamir olur veya yenisiyle değiştirirer. Diğer durumlarda ise soruna göre, telefonun genel durumuna göre ve telefonu ne zamandan beri kullandığınıza göre değişir. Teknik servisin insiyatifi de önemlidir.

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın