" />

Egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır ?

Trafiğe çıkan araçların belli periyotlarda egzoz muayenesi yapılması gerekir. Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 6. Maddesi şu şekildedir:

Egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi motorlu taşıtlar ve ölçüm süreleri

MADDE 6 – (1) Motorlu taşıt sahipleri, sahibi bulundukları taşıtın egzoz gazı emisyon ölçümlerini bu maddede belirtilen periyotlarda yaptırmak ve taşıtının egzoz gazı emisyonlarının TS 13231 Standardında belirtilen sınır değerlere uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür.

(2) Taşıtlar, cinslerine, kullanım amaç ve şekillerine uygun olarak;

a) Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

b) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

c) İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtların ölçüm tarihinin belirlenmesinde Motorlu Araç Trafik Belgesinde yer alan ilk muayene geçerlilik süresi esas alınır.

(3) Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı envanterinde bulunan motorlu taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümleri, bu Yönetmelikte ve TS 13231 Standardında tanımlanan ölçüm sürelerine, ölçüm usul ve esaslarına uygun olarak kurumların kendilerine ait egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları ile yapılır. Ölçümler, egzoz gazı emisyon ölçümü takip sistemine kayıt edilmez.

(4) Taşıt sahipliğinin değişmesi durumunda egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik süresi değişmez. Ancak taşıtın plakasının değiştirildiği durumda taşıtın eski ve yeni plakasına ait motorlu araç trafik belgelerinin ve noter satış belgesinin fotokopisi ile birlikte il müdürlüğüne müracaat edilir. Bu belgelerin ibraz edilememesi veya taşıt sahibinin talebi halinde ölçüm yenilenir.

(5) Egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmamış olsa bile kaza, değişiklik, tadilat ve benzeri nedenlerle taşıt muayenesinin yenilenmesinin zorunlu olduğu durumlarda egzoz gazı emisyon ölçümleri de yenilenir.

Yönetmeliğe göre otomobiller için ilk üç sene egzoz muayenesine gerek yok, fakat sonraki her iki senede bir egzoz muayenesi gerekiyor. Diğer motorlu araçlar ise her sene egzoz gazı muayenesi yaptırmak zorundadır.

Aracı satınca yeniden egzoz muayenesi yaptırmaya gerek yoktur. Fakat plaka değiştirme istediğinizde eksik belgeler var ise egzoz muayenesi istenir. Ayrıca kaza veya araçta tadilat yaptırdıysanız da egzoz muayenesi yaptırmanız gerekir.

Bazı araçların egzoz muayenesi yaptırması gerekmez. Bunlar Yönetmeliğin 7. maddesinde açıklanmıştır:

Egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi olmayan araçlar

MADDE 7 – (1) İş makineleri, traktörler, iki, üç veya dört tekerlekli motosikletler ve mopetler, elektrikli ve hibrit elektrikli taşıtlar ile hidrojen yakıtlı taşıtlar, havaalanlarında bulunan özel kullanıma haiz plakasız taşıtlar ve model yılı 1979 ve öncesi olan dizel motorlu taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi değildir.

İş makineleri, traktörler, elektrikle çalışan hibrit araçlar ve motorsikletlerde egzoz muayenesine gerek yoktur.

Egzoz gazı muayenesine gelirken dikkat edilmesi gerekenler

  • Egzoz sisteminde çatlak, sızıntı varsa tamir ettiriniz, katalitik konvertörü kontrol ettiriniz.
  • Egzoz ölçüm süresinin ne zaman dolduğunu öğrenmek için Egzoz Gazı Emisyon Raporuna bakınız.

Egzoz muayenesi sorgulama nasıl yapılır ?

Egzoz muayenesi sorgulama için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Egzoz muayenesi sorgulama

Egzoz gazı emisyon ölçüm fiyatı

Bu fiyat her sene ayrı belirlenmekte olup 2018 yılı için 55 TL’dir.

Egzoz muayenesi gecikme cezası

Egzoz muayenesinin zamanında yapılmayıp geciktirildiği tespit edilirse sürücüler 2018 yılı için 1206 TL ceza ödeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır ? (1 Yorum)

  1. Araç muayenelerive egsoz muayeneleri araçların cinsine kullanım şekline ve kilometresine göre yapılması doğru bir uygulama olur. garajında bekleyen veya fazla kullanılmayan bir aracın her yıl muaneye tabi olması yanlış bir uyğulama. aynı cinse sahip ve her gün kullanılan bir araç ve çok kullanılan bir arac aynı süreye tabitutulmamalı. yine araç muayene ve egsoz ölçüm üçretleri ve cezaları aşırı derecede pahalı.yetkililer bu üçretleri caydırıcı olması içinmi yoksa hazineye para kazandırmak içinmi uyguluyor