" />

Baskı balata değiştikten sonra çekiş düştü

Eğer baskı balata değiştikten sonra çekiş düştü sorunu yaşıyorsanız bu sorunun muhtemel sebepleri hakkında bilgi vereyim.

Baskı balata değiştikten sonra araçta bir takım olumlu değişimler yaşanması beklenir. Örneğin;

 • Rampada daha kolay hızlanır
 • Debriyaj daha iyi kavrar
 • Debriyaj yumuşar
 • Yakıt tüketimi azalır

Debriyaj güç aktarım sisteminin bir parçası olduğundan debriyajla alakalı bir sorun aracın performansını etkiler. Debriyaj baskı balatası değiştiğinde tam tersine performans düşüklüğü yaşanıyorsa bunun sebebi olarak akla şunlar gelebilir;

 1. Baskı balatayı değiştirmeden volantı kontrol etmek gerekir. Aşınmış veya özelliğini kaybetmiş olabilir. Taşlatmak veya tamir ettirmek veya değiştirmek gerekebilir. Bu işlem yapılmadan baskı balata değiştiyse baskı balata ile volant arasında uyumsuzluk yaşanabilir.
 2. Eski baskı balatanın yerine uyumsuz veya kalitesiz bir baskı balata kullanıldıysa dolaylı olarak çekiş düşmesi sorunu olabilir.
 3. Çekiş düşmesi baskı balata değişimindeki hatalı işçilik nedeniyle olabilir.
 4. Eğer baskı balata değişimiyle birlikte başka değişimler de yapıldıysa sorun onlardan biri kaynaklı da olabilir.

Genel bir değerlendirme yaparsak baskı balata değişimi sonrasında çekiş düşüşü sorunu olmaması gerekir. Böyle bir sorun ortaya çıktı ise kendiliğinden düzelme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Çözüm:

Baskı balata değiştikten sonra çekiş düştü sorununa çok fazla faktör yol açmış olabilir. Sorunun çözümü için rastgele parça değişimleri veya ayarlar yapmak yerine öncelikle ustanın baskı balata değişimini uygun şekilde ve malzemeyle yapıp yapmadığını sorgulamak gerekir.

Değişimi yapan usta yaptığı baskı balata değişim işlemini gözden geçirmesi gerekmektedir. Ülkemizde ustalar yaptığı işçiliğe leke sürdürmemek adına yaptığını sorgulatmak yerine müşteriye yeni öneriler sunma eğiliminde olabilmektedirler. (Alakasız ihtimalleri öne sürerek kafa karıştırabilirler)

Eğer baskı balata değişimini yapan usta, çekiş düşüşü sorununu çözemezse aracı başka bir ustaya götürmek gerekir. İkinci usta araçtaki çekiş düşmesi sorununun neden kaynaklandığı hakkında değerlendirme yapabilecektir.

Baskı balata değiştikten sonra çekiş düştü konusunda internet forumlarında zaman zaman sorular sorulsa da verilen cevaplar aracı görmeden forumlara yazıldığı için fayda sağlamaktan çok kafa karıştırabilmektedir.

Bu nedenle baskı balata değiştikten sonra çekiş düştüyse sorunu ancak deneyimli bir usta çözecektir.

Baskı balata çekişi etkiler mi ?

Baskı balata debriyajın sarf malzemesi, yani kullanıldıkça biten ve yenilenen bir malzemedir.  Debriyaj vites kutusu ile motor arasında kurulu güç aktarım sisteminin bir parçası olduğundan debriyajla alakalı her sorun, örneğin baskı balatanın incelmesi gibi motordan gelen gücün vites kutusuna düzgün şekilde aktarılamaması demektir. Bu nedenle baskı balatanın yeni veya bitik olması çekişi etkiler.

Bu konu ile ilgili olarak;

 • Baskı balata değişiminden sonra vites zor geçiyor
 • Baskı balata değişiminden sonra yakıt tüketimi arttı
 • Baskı balata değişiminden sonra ses geliyor
 • Baskı balata değişiminden sonra yağ kaçırıyor
 • Baskı balata değişiminden sonra titreme veya silkeleme oluyor

Sorunları yaşanabilmektedir. Esasen baskı balatanın değişmesi bu tür sorunlara yol açmaz, açıyorsa yapılan değişim işleminde bir sorun var demektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın