" />

Honda gaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu

Araçlarında rölantide titreme, sarsıntılı çalışma, stop etme, devrin oynaması, devrin istenilen seviyede olmaması gibi sorunlar yaşayanların gaz kelebeğini ve rölanti motorunu kontrol ettirmesi gerekir.

Gaz kelebeği kirlendiyse yukarıda belirtilen şikayetler görülebilir. Gaz kelebeği temizliği yaptıktan sonra ayrıca gaz kelebeği adaptasyonu da yapılması gerekir.

Gaz kelebeği temizliği

Gaz kelebeği için önce hava kutusunun, hava hortumunun ve boğazın sökülmesi gerekir. İlk işlem olarak yıldız tornavida ile hava hortumunun her iki taraftaki kelepçesi sökülür. Hafif ve kontrollü şekilde oynatarak hava hortumu sökülür.

Söktükten sonra hava hortumunda delik var mı kontrol edilmelidir. Hava hortumundaki küçük bir delik bile sıkıntı yaratacaktır.

Gaz kelebeğinin üzerinde küçük bir hava hortumu vardır. O çıkarılır. Daha sonra sensörün fişi çekilir.

Sonraki işlem ise iki adet su hortumunun sökülmesidir. Su hortumları rölantiyi ayarlamakta görev alırlar.

Tps sensörünü de söktükten sonra sıra gaz kelebeğini sökmeye gelir. Gaz kelebeğinin 4 adet vidası bulunmaktadır. Bu 4 vida sökülünce gaz kelebeği sökülür.

Gaz kelebeği sökülünce oringler kontrol edilir, eskimişse değişmelidir. Sökülen gaz kelebeği bir diş fırçası ve balata spreyi ile temizlenir. Bu arada rölanti motoru da temizlenir.

Kirler temizlendikten sonra kurumaya bırakılır. Kuruyunca sıvı gres sürülür.

Gaz kelebeği adaptasyonu

Gaz kelebeği aracı bilgisayara bağlamaksızın şu şekilde yapılır:
Öncelikle arabada hiçbir elektrikli aksamın çalışmaması gerekir. Vites p veya n konumunda olmalıdır. Kontak 2 pozisyonuna getirilir ve 2 saniye beklenir.Marşa basılır ve araçtaki hararet 90 dereceye gelene kadar 3000 devride çalıştırılır.
Daha sonra (fan çalışınca) araç rölantide 10 dakika çalıştırılır. Böylece gaz kelebeği nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenecektir.
Bu işlemlerle ilgili Youtube da Torc Destek kanalının videosu aşağıdadır.Ahmet ÖZTÜRK kardeşimiz gayet başarılı bir video hazırlamış, kendisine teşekkür ediyoruz.

VİDEO

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın