" />

Direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır

Direksiyondan ses geliyorsa veya sertleşmişse direksiyon pompasının arızalı olabileceğinden şüphelenilir. Peki direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır ?

Direksiyon pompası, direksiyon yağ kutusunun yanında bulunur (bazen de bu ikisi tek parçadır) ve diğer motor aksesuarlarına da güç sağlayan kayıştan aldığı hareket enerjisini hidrolik enerjiye çevirir.

Direksiyon pompası olmasaydı kas gücüyle direksiyon zor çevrilirdi. Bu pompa direksiyonu kolay ve doğru şekilde idare etmeyi sağlamaktadır.

Direksiyon pompası arıza belirtileri

Direksiyon pompası arıza yaparsa aşağıdaki belirtiler görülür:

Arabanın direksiyonu sağa sola çevirince gelen ses

Direksiyonu çevirdiğinizde normalden farklı olarak ses geliyorsa muhtemelen hidrolik direksiyon sistemi ile alakalı bir problem vardır. Direksiyon pompasında sızıntı olabilir veya yağ seviyesi azalmış olabilir. Aracı bu şekilde kullanmak hidrolik direksiyon sistemine zarar verebilir.

Direksiyon çevrilmesine tekerleklerin yavaş tepki vermesi

Aracınızda her zamankinden farklı olarak direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen değil de çeyrek saniye sonra dönüyorsa, direksiyon pompası arızası olabilir. Genellikle yavaş tepki vermeye ilave olarak direksiyondan ses de gelir.

  • Direksiyonun sertleşmesi

Direksiyon eskisi gibi kolay çevrilmez, sertleşir. Bu direksiyon pompası arızası belirtisi olabilir.

  • Keskin dönüşlerde veya ilk çevirirken gıcırtı sesi

Aracı çalıştırdığınızda gıcırtıya benzer ses duyuyorsanız veya keskin virajlarda her zamankinden farklı olarak kaputtan ses geliyorsa direksiyon pompası arızası olabilir veya kayış gevşemiş olabilir

  • Vınlama sesi

Gaza basınca vınlama sesi gelmesi. Bu ses yağ eksilmesi kaynaklı da olabilir.

  • Uğultu sesi

Bu ses de yağ azalmasına bağlı oluşmaktadır.

  • Ötme sesi

Ötme sesi var ise direksiyon pompasının değiştirilmesini gerektirecek ciddi bir arıza olabilir.

  • Direksiyon arıza lambasının yanması

Yeni nesil araçta direksiyon pompası arızası olunca bu lamba yanmaktadır.

Direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır

Direksiyon pompası sesi nasıl kesilir ?

  • Öncelikle yağ eksikse tamamlanır. Eskimiş ise boşaltılıp yeni yağ eklenir.  Sorun devam ediyorsa kayış, gergi veya rulman aksamı kontrol edilmelidir. Bunlarda gevşeme veya yıpranma var mı bakılmalıdır.
  • Direksiyon kutusuna, yağ haznesine ve yağı tahliye edildiği borulara bakılır. Buralarda bir sorun var ise giderilmelidir.
  • Genellikle direksiyon pompasının tamiri yoktur veya tamirinin çok verimli olmadığı söylenmektedir, bu yüzden arızalandıysa yenisiyle değiştirilir.

Bunları yapınca direksiyon pompasının sesi kesilmesi beklenir.

Direksiyon pompası ömrü ne kadardır ?

Direksiyon pompasına bir ömür biçmek doğru değildir, uzun ömürlü ve kolay arıza yapmayan bir parça olarak kabul edilir. Bununla birlikte aracın modeline göre değişmekle birlikte direksiyon pompasının 150 bin kilometre dayanacağı tahmin edilmektedir.

Araç kötü yollarda kullanılıyorsa, şantiye arabası tarzında gelişigüzel kişiler tarafından hor kullanılıyorsa ömrü çok daha kısa olacaktır.

Direksiyon pompasının çabuk arızalanmasının önemli bir nedeni araç bakımları yapılırken direksiyon yağının ihmal edilmesi, yağ kaçağı-eksiltmesi olduğunda bunun uzun süre farkına varılmamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın