" />

Motor yağına su karışması maliyeti

Motor yağına su karışması halinde yağ özelliğini kaybeder ve bu acilen halledilesi gereken bir sorundur. Aksi takdirde maliyeti yüksek motor arızalarına sebep olur.

Motor yağına su nasıl karışır ?

Motor yağına karışan su genellikle motor soğutma suyudur. Motor bölümünde bir motor yağı kanalı vardır, bir de motor soğutma suyu kanalı vardır. Bunları silindirlerden silindir kapağı ayırır. Silindir kapağı contası kullanım ömrünü tamamlamışsa soğutma suyu yağa sızabilir.

Bazı durumlarda silindir kapağı contası ömrünü daha erken tamamlar. Bunun sebebi aracın sık sık hararet yapmasıdır. Peki bir araç neden sık sık hararet yapar ?

İlk ihtimal radyatör fanı işlevini tam yerine getirmediği veya çalışmadığı için motor çabuk ısınıyor olabilir.

İkinci ihtimal motor soğutma sıvısı sızdırma yaptığı için araçta su çabuk azalıyor ve hararet yapıyor olabilir.

Üçüncü ihtimal sürücünün kullanım tarzına bağlı olarak aracı ara vermeden kullanma alışkanlığıdır. Hararete dikkat etmeden yola devam edilirse silindir kapağı contası yanar.

Motor yağına su karışması bu contanın tam sıkılmamış olması, yani gevşekliği nedeniyle de olabilir.

Motor yağına su karışmasının diğer nedenleri

Motor yağına su karışmasının nedeni sıklıkla silindir kapağı contası ile alakalı olsa da soğuk havalarda su buharının yoğunlaşıp yağa karışması veya egzoz gazının yoğunlaşıp yağa sızması gibi sebepleri göz ardı etmemek gerekir.

Motor yağına su karışması maliyeti

Silindir kapağı contası fiyatı aracın modeline bağlı olarak yan sanayi olursa 50-60 TL, orijinal olursa 200-300 TL civarı tutan bir parçadır ama motor yağına su karıştıysa oluşacak toplam maliyet genellikle bunun çok üzerindedir.

Motor yağına su karışması maliyetinin yüksek oluşunda iki önemli faktör vardır. Birincisi silindir kapağı contası yandıysa araçta muhtemelen başka hasarlar da oluşmuştur. (Erken müdahale edilmezse başka hasarlar da oluşacaktır) Veya araçtaki bazı parçalar arızalandığı için conta yanmıştır. Bunların da parça ve işçilik ücretleri olacaktır.

Maliyeti yükselten ikinci faktör ise bu tür arızaları gidermenin işçilik ücreti fazladır. Dolayısıyla motor yağına su karışması maliyeti en iyimser tahminle 1000 TL olmakla beraber bu tür bir sorunla karşılaşan araç sahibinin otomobilini tamirciye götürürken 3000-5000 TL gibi bir masraf olabileceğini düşünmesi gerekir.

Bunlara ilave olarak motora su karıştıysa, soğutma suyuna da yağ karışmış olabilir. Suyun yağdan temizlenmesi de ayrı bir iştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın