" />

iPhone 6 ekran çizgi sorunu çözümü

iPhone 6 ekranda dikey çizgiler veya yatay çizgiler çıkmaya başladıysa bunun muhtemel sebebi ekranın altındaki ince kabloların yerinden oynaması veya eğilmesi-deforme olması olabilir.

Bu tür bir soruna genellikle iki şey sebep olmaktadır.

Yakın bir zamanda telefonu tamirciye götürdüyseniz iyi montaj yapılmaması veya tamirat esnasında özensiz davranılması nedeniyle kablolar zarar görmüş veya yerinden oynamış olabilir.

Telefon düştüyse veya baskı oluştuysa (pantalonun arka cebinde taşıyıp üzerine oturmak gibi sebepler) ekranın kendisinde veya kablolarda ufak bir hasar oluşmuş ve veya kabloların yerinden oynamış olabilir.

Bunların bir sonucu olarak ekranda renkli çizgiler, renk sorunları veya dokunmatik hassasiyeti sorunları ortaya çıkabilir.

Bu hususlar sadece iPhone 6 için değil diğer iPhone modelleri için de geçerlidir. Örneğin iPhone x de yaygın olarak yeşil çizgi sorunu görülmektedir.

iPhone 6 ekran çizgi sorunu çözümü

Esasen böyle bir durumda kullanıcının kendi başına bir çözüm üretmesi seçeneği mümkün değildir. iPhone 6 cihazın sadece sökülüp takılması bile uzmanlık gerektiren ve ayrıca uygun alet ve aparat gerektiren bir iştir. Bu durumda yapılacak en iyi şey iPhone 6 telefonu iPhone servisine emanet etmektir.

Ekranda çizgi sorununun sebebi çoğunlukla ekran kablolarının yerinden oynaması olduğu için bazen telefona hafifçe vurunca düzelebilmektedir. Fakat bu kalıcı bir çözüm olmayacağı, hatta durumu kötüleştirebileceği için tavsiye edilmez.

iPhone 6 ana ekranı üzerinde çok ince 4 adet kablo bulunmakta ve flexi olarak adlandırılmaktadır. Bunlar;

  • Biri home butonuna gider,
  • İkincisi ön kameraya gider,
  • Üçüncüsü lcd ekrana aittir,
  • Dördüncüsü ise digitizer flextir.

İphone un ilk modellerinde digitizer ve lcd kablosu tek idi, dokunmatik hassasiyetinin artırılması için dokunmatik ile ilgili kısım daha sonradan ayrıldı ve digitizer olarak isimlendirilmiştir.

Telefonda dokunmatik sorunu var ise digitizer kablosu düzgün bir şekilde yerine takılmamıştır veya darbe nedeniyle yerinden oynamıştır. Digitizer kablosu çok hassas bir kablodur, üzerinde birbirine çok yapın pinler bulunur ve çok esnektir.

Eğer ekranda çizgiler oluşmuşsa LCD ekran kablosu ile alakalı eğilme, bükülme, yerinden çıkma gibi bir sorun olmuş olabilir.

Teknik servis iPhone 6 ekran çizgi sorunu çözümü için öncelikle kapağı açıp ekranın durumuna ve kablolara bakacak, evvela bunların düzgün monteli olup olmadığını kontrol edecektir.

iPhone 6 ekran çizgi sorunu bir ihtimal başka sebeplere de dayandırabilir fakat telefon tamircisine gittiğinizde size direk telefonun ekranı değişmesi gerek veya ana kart arızası var gibi bir şeyler söylerse buna şüpheyle bakmak gerekir.

Telefon ekran değişimi maliyetli bir iştir ve belki de eğri kabloların düzeltilmesi veya kablonun yerine düzgünce yerleştirilmesi ile düzelebilecek bir hususun direk ekran değişimi ile halletmeye çalışmak müşteriyi tokatlamak manasına gelmektedir.

Bu nedenle iPhone 6 ekran çizgi sorunu yaşadığınızda yetkili teknik servisine götürmenizde fayda vardır. Bir ihtimal sorunu garanti kapsamında ücretsiz halledebilirsiniz veya cüzi bir servis ücretiyle kurtulabilirsiniz.

iPhone 6 ekran çizgi sorunu garantiye girer mi ?

Bu sorunun garanti kapsamına girmeme olasılığı yüksektir ancak her durumda siz yine de telefonu tamir için iPhone servisine götürmeniz akıllıca olacaktır.

Ekranda çizgi çıkması yaygın görülen bir sorun olduğu için telefonu yeni aldıysanız garanti kapsamında ücretsiz değişim veya tamir olabilir.

Bununla birlikte genellikle telefon bir süre kullanıldıktan sonra bu sorun ortaya çıktığı için ve telefonu yere düşürme, bir yere çarpma, içini kurcalarken kabloların yerinden oynatılması gibi sebeplerle oluştuğu için ve bu sebepler kullanıcı kaynaklı hata kabul edildiği için cihazda düşme, ezilme, kurcalanma belirtileri var ise iPhone 6 ekran çizgi sorunu servis tarafından garanti kapsamına sokulmayabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın