" />

Viessmann kombi f4 arızası nasıl giderilir ?

Viessmann kombi f4 hatası nedir ?

Bu yazımızda viessmann kombi f4 hatası nedir ve viessmann kombi f4 arızası nasıl giderilir konusuna değineceğim. Viessman kombi arıza kodlarında f4 hata kodunun karşılığı “brülörde ateşleme yok” yani kombi beynine alev sinyali gelmedi demektir.

Bu konuyu açıklamak için brülör nedir kısaca ifade edeyim. Brülör kombinin ateşleme yapılıp gazın da yandığı sistemdir. Oluşan sıcaklıkla su ısınır ve pompa yardımıyla dağıtılır. Brülörün çalışma sistemi ateşlemeyi yapıp gazı püskürtmek üzerinedir.

Kombi beyni alev sinyalini algılamadıysa iki ihtimal vardır. Ya alev oluşmuştur ama beyin bunu algılayamamıştır veya alev hiç oluşmamıştır.

Alev neden oluşmadı ?

Brülörde yanmanın gerçekleşmesi için gazın gelmesi, ateşlemenin yapılması, yanmanın devamlılığının sağlanması için de ortama sürekli olarak hava gelmesi gerekir. Hava gelmemesi sorunu çabuk anlaşılır. Bu genellikle prosestatla alakalı bir sorundur ve kombi aynı can çekişir gibi bir yanar ama yanması uzun sürmeyip hava alamadığı için söner.

Gaz gelmemesi ise Belediyenin mahallede çalışma yapması, gaz vanasının kapalı olması veya gaz armatürünün bozuk olması gibi sebeplerle olabilir.

Gazda bir sorun olmayıp kombinin ateşleme sistemi de bozuk olabilir. Yani ateşleme elektrotlarında bir sorun olabilir.

Oluşan alev neden algılanmadı ?

Oluşan alevi iyonizasyon elektrodu algılar, bu bozuksa alev beyin tarafından algılanmayacaktır. İkinci bir ihtimal ise anakart arızasıdır. Alev olsa dahi arızalı anakart bunu algılayamamaktadır.

Buraya kadar viessmann kombi f4 arızasının hangi sebeplerle oluşabileceğine değindim. Özetle, kombiye gaz gelmiyor olabilir, gaz valfi bozuk olduğu için gelen gaz brülöre aktarılamıyor olabilir, havalandırma sorunu nedeniyle verimli yanma olmayabilir, ateşleme elektrodu bozuk olduğu için ateşleme yapmıyor olabilir, buraya kadar hiçbir sorun olmasa bile iyonizasyon elektrodu yerinden oynamış, paslı veya bozuksa yanan alevi algılamıyor olabilir veya en kötüsü anakart arızalı olabilir.

Bir de bunlara elektriğin gidip gelmesi, belediyenin gazı kısa süreliğine kesmesi, fişin takılı olduğu üçlü veya prizde temassızlık olması gibi nedenleri ekleyebiliriz.

Eve servis çağırmadan, servis elemanı gerekli kontrolleri, hatta deneme yanılmaları yapmadan arızanın kaynağını tespit etmek zordur. Peki viessmann kombide f4 hata kodunu alan kullanıcı neler yapabilir ?

Viessmann kombi f4 arızası nasıl giderilir ?

Böyle bir durumda kullanıcının yapması gerekenler elektriğin, suyun, gazın kesik olup olmadığını, vanaların açık prizin de sağlam olduğunu kontrol ettikten sonra kombi kış konumunda ise suyun 1,5 bar seviyesinde olduğunu kontrol etmek ve her şey normal ise reset yapmaktır.

Geçici sorunlar, kesintiler, temassızlıklar nedeniyle kombi beyni alev sinyali almadıysa f4 hatası üretecektir. Bu hata kodu brülörün kilitlenmesine, yani sistemin otomatik olarak durmasına yol açar. Kombiye reset atarak beyindeki hata kodunu sıfırlayacağı için arıza veya kesinti geçici bir sebepten kaynaklanmış ise reset atmak f4 arızasını sonlandırarak kombiyi yeniden çalıştıracaktır.

Ama eğer f4 arızası geçici bir nedenden kaynaklanmıyorsa reset bir işe yaramayacaktır. Yukarıda çok fazla uzatmadan viessmann kombi f4 arızasının hangi parçaların arızaları nedeniyle oluşabileceğini anlattım. Sıradan kullanıcılar tarafından parçalardaki arızaları gidermek veya üfleyerek, zımparalayarak çözüm bulmak pek mümkün görünmemektedir. Bu nedenle resetleme ile hallolmayan sorunlarda servisi çağırmak gerekir.

Eve gelen servis elemanı önce sistemin çalışması için gereken koşulların oluşup oluşmadığına yani, vanalara, su basıncına, elektrik girişine bakar bir sorun yoksa kombiyi çalıştırıp alev hiç mi yanmıyor, yanıp hemen mi sönüyor, yanıp bir iki saniye sonra mı sönüyor kontrol eder.

Ateşleme deneyiminden elde ettiği ipuçlarına göre arızalı olması muhtemel parçaları inceler. Bazen göz muayenesi ile bile sorunlu parçayı anlar. Bazen de parçayı değiştirip denemek ister. Bunlar servis elemanının yapması gereken işlerdir. Size düşen doğru servis elemanı çağırabilmektir.(Sahtekarlar ve iş bilmezlere dikkat)

Konu ile ilgili yazılar:

Kombi elektrik gelmiyor arızası 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın