" />

Baymak kombi 10e hatası

Baymak kombi 10e hatası, kombinin su basıncı ile ilgilidir. Baymak marka kombinin bazı modellerinde e 10 hatası verdiğinde genellikle kombide yüksek su basıncı olduğunu haber vermektedir.

Kombinin düzgün bir şekilde çalışması için su basıncının 1 bar ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınç 1 barın aşağısına düşerse veya 2 barın üzerine çıkarsa bir süre sonra kombi kendini durduracaktır.

Aşağıda Baymak Novadens Kombinin arıza kodları yer almaktadır. Baymak Novadens Kombide e 10 hatası gereğinden yüksek su basıncına işaret etmektedir. Kombi e 10 hatası veriyorsa kombideki suyun birazını tahliye edip su basıncını 2’nin altına düşürmek gerekir.

 

e 10 hatası

Kombideki su tahliye etmek için evdeki tahliye vanasını bulmanız gerekir. Su doldurma vanası kombiye yakın iken, tahliye vanası evin banyo, balkon veya başka bir bölümünde olabilir. Bir kişi kombinin başında durup basınç göstergesine bakar, diğeri de tahliye vanasından fazla suyu akıtır. Böylece su basıncı normale getirilir.

Yanlışlıkla gereğinden fazla su boşaltmış iseniz kombinin hemen alt tarafında bulunan su doldurma vanası/musluğunu kullanarak su eklemeniz gerekir.

Bunları yapmanıza rağmen e 10 hatası vermeye devam ediyorsa kombiyi resetlemeniz gerekebilir.

Kombi çalışmazken ve çalışır durumda iken su basıncı farklı olacaktır. Örneğin kombi çalışmazken su basıncı 2 seviyesinde ise kombi çalışınca ve kaloriferlere sıcak su vermeye başladığında basınç artacak ve e 10 hatası verecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için su basıncı ayarlarken, kombi çalışmıyorsa basıncı 1-1,5 seviyesine getiriniz.

Eğer su doldurma vanası sorunlu ise içeriye su sızdırıyorsa bir süre sonra basın kendiliğinden yeniden yükselecektir. Bu yüzden kombiniz sık sık e 10 hatası verirse servis çağırıp su doldurma vanasına da baktırmanız gerekir.

Su doldurma vanası boşa dönüyorsa, resetleme yapamıyorsanız, su doldurma-boşaltma işlemleri yapsanız da basıncı ayarlayamıyorsanız servis çağırmanız gerekir.

Konu ile ilgili yazılar:

Kombi elektrik gelmiyor arızası 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın