" />

Demirdöküm nitron plus f1 arızası

Demirdöküm nitron plus f1 arızasının manası kombideki su sıcaklığının normal kabul edilemeyecek düzeye çıkmasıdır. Kombideki su sıcaklığı NTC sensörleri tarafından ölçülmektedir. Bir arıza veya başka bir sebeple su sıcaklığı aşırı yükselirse NTC sensörleri devre dışı kalır ve kombi kendini emniyete almak için kapanır.

Bu durumda kombinin ekranında RESET yazısı, anahtar sembolü ve F1 kodu belirir. Reset atmanıza rağmen kombi yeniden kapatıyorsa çözülmesi gereken bir sorun var demektir.

Burada kombi suyu sıcaklığının aşırı yükselmesi derken kullanıcının kombiyi yüksek dereceye ayarlaması kastedilmemektedir. Bir sorun nedeniyle kombi artık su sıcaklığını ayarlayamamakta, dengede tutamamakta bu yüzden de sıcaklık kombinin kendisine dolayısıyla evde bulunanlara zarar verme potansiyeli taşımakta demektir.

Bu yüzden Demirdöküm nitron plus f1 arızasında kombinin kendini kapatması, çok daha önemli sorunları önlemesi bakımından gereklidir.

Demirdöküm nitron plus f1 arızası

Demirdöküm nitron plus f1 arızası neden olur ?

Demirdöküm nitron plus f1 arızasının nedenleri:

  • NTC sensörü arızası
  • Kombi sirkülasyon pompası arızası
  • Üç yollu vana arızası
  • Eşanşör arızası
  • Kalorifer filtresinin tıkanması
  • Şeklindedir.

NTC sensörlerinin kısa devre yapması

Kombilerde genellikle iki adet NTC sensörü vardır biri kullanım suyu sıcaklığını, diğeri ise peteklere giden suyun sıcaklığını ölçer ve kombinin ana kartına iletir.

NTC sensörleri ayrıca;

  • Eğer ölçülen sıcaklık hedeflenen değere ulaşmışsa, sınır değere ulaşmışsa cihazın durması için ana karta komut verir.
  • Kalorifer suyu gidiş ve dönüş suyu sıcaklıklarını ölçer, aradaki farka göre ayarlama için yazılıma bilgi verir.

Bu sensörlerden birinin kısa devre yapması veya oksitlenmesi sensörün devre dışı kalmasına, dolayısıyla da f1 arızasına neden olur.

Kombi sirkülasyon pompasının sıkışması veya arızalanması

Kombilerde kombideki suyu peteklere veya tesisata basmak için sirkülasyon pompası bulunur. Kireçli sular veya tesisatta biriken kir, pas veya tozlar pompada birikip sıkışmasına neden olabilir. Uzun süre kullanılmayan kombilerde bu durum daha sık görülmektedir.

Bu pompa elektriğin düzensiz gelmesi (kombiyi üçlü ile kullanmayın, direk pirize takın) veya aşırı ısınma nedeniyle de bozulabilmektedir.

Sirkülasyon pompası arıza yaparsa veya sıkışırsa kombideki su tesisata dağılamayacağı için sıcaklığı aşırı artar ve f1 arızasına neden olur.

Üç yollu vana arızası

Üç yollu vananın 3 ucu bulunmakla birlikte 2 konuma sahiptir. Bir ucu sıcak su verirken diğer iki ucu iki konumu belirler. 1 konumunda peteklere sıcak su verilir, 2. Konumunda eşanşör yardımıyla kullanım suyuna (banyo, mutfakta kullanılan su) sıcak su verilir.

Üç yollu vana konum değiştirmede sorun yaşıyor veya bir konumda sabit kalıyorsa bu da f1 arızasına sebep olur. Üç yollu vana arızasının genel sebebi kireçli sular ve vananın zamana bağlı olarak ömrünün doldurmasıdır. Bu birkaç parçadan oluşan bir sistemdir, motoru arızalanmış veya contası hasar görmüş olabilir.

Eşanşör arızası

Brülörden aldığı sıcaklık ile suyu ısıtan parçadır. En büyük arıza sebebi zamana bağlı olarak kireçlenmesidir. Eşanşör arızası f1 arızasına sebebiyet verir.

Kalorifer filtresi tıkanması

Kalorifer filtresi kaloriferden tekrar kombiye dönen borunun ağzında bulunur. Bu filtrenin ve peteklrin zaman zaman temizlenmesi gerekir. Temizlenmezse filtre tıkanır ve su sirkülasyonu kesilince de f1 arızası görülür.

Demirdöküm nitron plus f1 arızası nasıl giderilir ?

Kullanıcı reset ile sorunu halledemiyorsa servisi çağırmalıdır.

 

Konu ile ilgili yazılar:

Demirdöküm kombi elektrik gelmiyor 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın