" />

Kombi eşanjör temizliği nasıl yapılır

Kombide bulunan eşanjör suyun ısınmasını sağlayan bölümdür. Bazı kombilerde tek esanjör bulunur. Bazılarında ise bir tane ana esanjörün yanında bir de plaka esanjörü bulunmaktadır.

Tek esanjörlü kombilerde esanjör hem kalorifer suyunu hem de mutfak-banyoda kullanılan suyu ısıtır. Çift esanjörlü sistemde ise ana esanjör suyu ısıtırken plaka esanjörü de ısınan su ile kullanım suyunu ısıtmaktadır.

Esanjör sudaki kireç nedeniyle zamanla kireçlenir, pas fazla gelen yerlerde tıkanabilir. Bu kirleme sonucunda kalorifer petekleri zaman içinde iyi ısınmamaya başlar.

Kombi eşanjör temizliği nasıl yapılır ?

Temizliğe başlamadan önce esanjörlerin giriş çıkışlarındaki vanaları kapatmak gerekir. Daha sonra plakalı esanjör sökülür. Basınçlı su yardımıyla parçadaki kirler temizlenir. Bunun için özel temizleme kimyasalları da kullanılabilir.

Eğer daha detaylı temizlik gerekiyorsa bağlantı saplamaları sökülür ve ayrılan plakalar diş fırçası gibi yumuşak bir fırça ile temizlenir.

Temizlik bitince parçalar yeniden birleştirilir. Bağlantı saplamaları kademeler halinde sıkma ölçüsüne uygun olarak ve sızdırmazlık sağlanana kadar sıkılmalıdır. Sıkma işlemi bitince ısı plakaları pal peteği görünümünü alır.


Kombi plakalı eşanjörü nasıl temizlenir nasıl değiştirilir?


Eşanjör arızası belirtileri

  • Kombi su akıtmaya başlar
  • Kombi suyu yeterince ısıtmaz
  • Kombi basıncında yükselme olur
  • Kireçlenme olursa petekler yeteri kadar ısınmaz
  • Ana eşanjörde tıkanma varsa aşırı ısınma olur


Konu ile ilgili yazılar:

Kombi elektrik gelmiyor arızası 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın