" />

Baymak kombi E 01 ne demek

Baymak kombi e01 ne demek merak edenler için bu yazıyı hazırladık ve video ekledik. Eski model kombilerde panel olmadığı için sorunların ne olduğu muamma olurdu.

Yeni model kombilerde panel var ve bir sorun olduğunda hata kodu ile uyarıyor. Elinizde kullanım kılavuzu var ise hatanın anlamını çözebiliyorsunuz. Kullanım kılavuzu yoksa da internette bulabiliyorsunuz.

Baymak kombilerin çoğu modelinde e 01 hatası ateşleme başarısızlığını işaret etmektedir.

Baymak kombi E 01 hatası neden olur

Kombi ateşleme arızası hatası veriyorsa ya ateşleme parçası çalışmıyordur, ya gaz gelmiyordur, ya ateşlemenin olduğunu kombi beyni algılamıyordur veya kombi beyni bozulmuştur.

Ana kart arızası

Kombinin beyni ana karttır. O bozulursa değişimi 200-300 TL masrafa yol açar. Tamiri mümkün olsa da genellikle değişim yapılmaktadır.

Gaz gelmemesi

Kombinin gaz vanası kapalı olabilir. Veya kombiye gelen gazın bir kısmını brülöre gönderen gaz valfinin bozulmuş olabilir. Gaz valfindeki bobin ömrünü tamamlayıp yanarsa önce ses yapar, daha sonra da çalışmaz. Bu parça arızalanırsa tamiri yoktur değişmesi gerekir. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere kullanıcılara ikinci el parçaları sıfır diye takan tamirciler vardır. Size de böyle yapmamaları için yeni takılan gaz valfinin mumla mühürlenmiş olduğunu kontrol etmelisiniz.

Ateşleme trafosundaki arıza

Siz çalıştırma düğmesine bastığınız zaman gaz valfinden gaz gelir, aynı anda da ana kart ateşleme trafosuna akım gönderme talimatı verir. Ateşleme trafosu bozuksa yanma olmayacaktır.

Gaz valfi veya ateşleme trafosundan birisinde sorun olduğunda yanma gerçekleşmez. Sistem 10 saniyelik süre zarfında yanma gerçekleşmezse veya birkaç denemede yanma olmazsa hata kodu üretir.

İyonizasyon elektrodu arızası

İyonizasyon elektrodu eğildiğinde, kaydığında  veya bir şekilde iş görmez hale geldiğinde yanmayı hissetmez ve beyinde ateşleme başarısızlığı kodu üretilir.

Baymak kombi E 01 hatası çözümü

Öncelikle kombiye gaz geldiğinden emin olunuz, vanayı kontrol ediniz. Kombiniz ateşleme yapmasına rağmen E 01 hatası veriyorsa İyonizasyon elektrodu veya çubuğunda sorun olabilir. Bu parça temizlenebilir veya değişebilir.

Kombi çalışmasına rağmen E 01 hatası veriyorsa reset yapılınca ekrandaki hata kodu silinebilmektedir.

Kombi ateşleme yapmıyorsa ateşleme trafosu ve gaz valfi değiştirilerek ateşleme denenir. Çözülmüyorsa ana kart değiştirilir.

Konu ile ilgili yazılar:

Kombi elektrik gelmiyor arızası 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın