" />

Demirdöküm kombi elektrik gelmiyor

Bugün Demirdöküm kombi elektrik gelmiyor sorununa el atacağız. Kombiye elektrik gelmiyorsa en kötü ihtimal ana kartın arızalanmış veya yanmış olmasıdır. Kombinin modeline göre bu arıza kullanıcıya 200-300 TL fiyatlara mal olmaktadır.

Önce en kötüyü düşünmeden, sorun başka ne olabilir, bu ihtimalleri değerlendirelim. Bir çok kişide kombiye elektrik gelmemesinin sebebi prizin bozuk olmasıdır. Bu ihtimal pek akla gelmez ama sadece elektronik aletler arızalanmaz bazen de elektrik prizinde sorun olabilir. Bunu denemek için prize başka bir elektrikli cihazın fişini takıp, çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Diğer bir ihtimal ise üçlünün bozuk olmasıdır. Bir de bu ihtimali değerlendiriniz. Bazen üçlü bozuk olmasa bile yüksek akım çeken birkaç elektronik cihazın fişi üçlüye takılınca gerilim sorunu yaşanmaktadır. Örneğin prize üçlüyü taktınız. Üçlüye de fırın, buzdolabı ve kombinin fişlerini taktınız. Diğer cihazlarda aynı yerden elektrik çektiği için gerilim düşebilmekte ve yeterli gerilim gitmediği için kombiye elektrik gelmeyebilmektedir.

Size tavsiyem mutfaktaki elektronik cihazları üçlü ile çalıştırmayınız. Bunlar çalışırken birinin fişinin çekilmesi, öbürünün takılması gerilimi oynatmakta, varsa cihazların sigortalarını yakmakta veya doğrudan anakartlarını etkilemektedir. Her bir elektronik cihaza ayrı bir priz kullanırsanız eşyaların kullanım ömürleri de daha uzun olacaktır. Yani kombiye elektrik gelmiyorsa bu sizin kombiyi üçlü ile çalıştırmanız olabilir.

Zaten trafolardaki gerilim dalgalanmaları elektronik cihazları telef etmektedir. Bir de bu cihazlar üçlü ile kullanılınca cihaz ömürleri daha kısa olmaktadır.

Demirdöküm kombi elektrik gelmiyorsa ve anakarttan şüpheleniyorsanız önünüzde iki seçenek vardır. Ya ana kartı değiştireceksiniz ki bu 300 TL civarında bir masrafa yol açacaktır. Ya da ana kartı tamire göndereceksiniz. Ana kartın tamir edilip edilmeyeceği belli olmaz. Cihazın garantisi varsa tamiri veya değişimi ücretsiz olabilir (Garanti kapsamına bakmak gerekir)

Eğer garanti bitmiş ise evinize gelen tamirci, değişim seçeneğini tercih etmek isteyecektir. Çünkü piyasadaki tamircilerin çoğu söküp takma üzerine uzmanlaşmıştır, ana kart tamirinden anlamazlar. Ayrıca bu tamir işine ayıracakları sürede birkaç müşterinin işini halledecek kadar zaman harcayacakları için tamiri bilseler bile değiştirmek işlerine gelir.

Kombi tamircileri için sonbahar ve kış ayları yoğun aylardır. Bu aylarda bürolarında neredeyse hiç oturma imkanları yoktur. Yaz ve ilkbahar aylarında ise daha seyrek iş çıkmaktadır. Yaz aylarında müşterilerin kombilerinden söktükleri ana kartları tamir etmek için fazlaca vakitleri olur. Böylece önceki kış birinden söktüğü ana kartı tamir edip sonraki kış başka bir müşterinin kombisine takma imkanı bulurlar.

Bu nedenle Demirdöküm kombi elektrik gelmiyorsa tamirci” Ana kart yanmış değişmesi lazım” der. Hiç tamir seçeneğini gündeme getirmez. Fırsatını bulursa da eski müşteriden aldığı malzemeyi yeni müşteriye takıp fazladan parça parası kazanmış olur.

Eğer ana kartı değiştirecekseniz, sizden çıkan parçayı vermeyiniz, yeni takılan ürünün ambalajlı ürün olmasına dikkat ediniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Demirdöküm kombi elektrik gelmiyor (1 Yorum)