" />

Buderus kombi sıcak su gelmiyor

Konumuz “buderus kombi sıcak su gelmiyor” sorunu olsa da cevaplarımız diğer marka kombiler için de geçerli olacak. Bu sorunun hangi sebeplerden kaynaklanmış olabileceğini ele alacağız.

Öncelikle sorunun tam olarak ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Kullanım suyu mu ısınmıyor, petekler mi ısınmıyor, hiç mi ısınmıyor yoksa yeterli derecede mi ısınmıyor ?

Kombi çalışmasında bir anormallik var mı ? Yeni nesil kombilerde muhtemel sorunun ne olabileceği ekrana hata mesajı ile düşüyor. Maalesef eski tip kombilerde böyle bir imkan bulunmuyor.

Öncelikle kombinin normal şekilde çalışıp çalışmadığını ele alalım. Kombi ateşleme yapmıyorsa zaten sıcak su gelmemesi normaldir. Gaz vanasını yanlışlıkla kapattıysanız veya kombinin fişi yerinden oynamışsa da kombi çalışmayacaktır. Bunları bir kontrol edelim. Ardından su basınç göstergesini kontrol edelim.

Su basınç göstergesinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Değilse bunu ayarlamak gerekir. Su basın göstergesi 1’in altında olsa bile kullanım suyunun ısınmasında bir sorun olmaz, peteklere gidecek su ısınmaz. Kombi yaz konumunda kaldı ise de petekler ısınmaz. Bunları da kontrol edelim.

Gaz ve ateşleme sorunu olmadığını, su basıncının ayarlandığını ve kombinin kış ayarında olduğunu varsayalım. Bu durumda kullanım suyu ısınmıyorsa, su debisinin, yani tazyikinin normal olup olmadığına bakalım. Su tazyiki düşük ise su ısınmaz. Gereğinden çok fazla ise de yeterli sıcaklığa ulaşmaz. Su tazyiki normal ve kombi de normal şekilde çalışıyorken kullanım suyu ısınmıyorsa anakarttan tutun, termostata kadar kombinin bazı parçalarının birinde bir sorun olabilir ve bunu ancak Buderus servisi çözebilir. Onlarda deneyimlerine ve biraz da deneme yanılma yoluyla çözüme gideceklerdir.

Eğer kullanım suyunda sorun yok ama petekler ısınmıyorsa daha değişik sorunlar olabilir. Burada da petekler hiç mi ısınmıyor yoksa az mı ısınıyor ona dikkat etmek gerekir. Peteklerin havasını alın. Bu herkesin kolayca yapabileceği bir iştir.

Peteklerde hava da olsa, içleri kireç, tortu da tutsa hiç ısınmamazlık yapmazlar. Eğer kombi çalışırken petekler hiç ısınmıyorsa termostatta , sensörlerde, sirkülasyon pompasında, akış türbininde, üç yollu vanada olabilir. Asıl sorunun ne olduğu servisin incelemesi sonucunda ortaya çıkacaktır.

Bir de kombinin yanıp sönmesi, yani önce ateşleyip hemen sonra sönmesi durumu var. Bunun kaynağı prosestat arızası veya hava girişinin toz kir nedeniyle tıkanmasıdır.

Kombiden sıcak su gelmiyorsa ne yapılmalı

Öncelikle sorunu iyi tespit etmek gerekir. Kombiden yeterli verim alamamak başka şey, suyun hiç ısınmaması başka şeydir. Kullanıcı kombide ateşleme olup olmadığını, kullanım suyunun ısınıp ısınmadığını (geç mi ısınıyor, hiç mi ısınmıyor, tazyik nasıl?), peteklerin az mı ısındığını, yoksa hiç mi ısınmadığını kontrol etmelidir.

Kombinin su ve gaz vanaları kontrol edilip su basıncı da 1,5 bara getirilmelidir. Kombide yanma sönme durumu varsa arızanın prosestat ile alakalı olduğu bellidir. Kombi çalışır durumda iken peteklere sıcak su gelmiyorsa sorunun ne olduğunu tahmin etmek zordur ve servisin bunu incelemesi gerekir.

Eğer kombinin garantisi bitmemişse yetkili servisi çağırın. Muhtemelen ekstra ücret almadan sorunu çözeceklerdir. Yaşadığınız sorun garanti kapsamına girer mi girmez mi, inceleme yapıldıktan sonra anlaşılacaktır. Garantisi bitmişse de yetkili servisi çağırın, çünkü piyasada sahtekarlar, iş bilmezler ve kazıkçılar cirit atmaktadırlar. Kışın ortasında sürünmemek için veya fazladan parça parası vermemek için servisi internette karşınıza çıkan ilk sayfaya tıklayarak çağırmayın, firmanın ssl sertifikalı ana sayfasına ulaşın.

Konu ile ilgili yazılar:

Kombi elektrik gelmiyor arızası 

Kombi su doldurma vanası arızası

Prosestat arızası nasıl anlaşılır, nasıl giderilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Buderus kombi sıcak su gelmiyor (1 Yorum)

  1. kombim buderus gb022-24 logamax plus çeşmeye ve peteklere sıcak su vermiyor bar 1.5 gazda da sıkıntı gaz açık ekranda arıza kodu da yok neden olabilir