" />

Merkezi kilit motoru değişimi (Video)

Bu makalemizde merkezi kilit motoru değişimini anlatan video yazıya çevrilmiştir. İyi seyirler…

 

Video açıklaması

Şimdi buradan gördüğünüz gibi bunu çıkarıyoruz. Camı kapatayım düğmesini. Şimdi şu naylonu çekiyoruz. Evet. Naylonu çektikten sonra şurada bir kutu olacak. Şurada bir kutu evet. Bir tane vidası var bunu çıkarıyoruz. Evet. Kamerayla çok kolay iyi oluyor abi. Dediğimiz gibi içinde bunlar da düştü evet alet bu abi. Malzeme bu mu oluyor abi ? Malzeme bu oluyor abi. Bu malzemenin burda bir jak’ı var. Şurdan onu alıyoruz. Evet motorumuz bu abi. Bütün işi yapan çıt çıt bu. Onun yerine şimdi şu sağlam motoru takacağız.

Evet bu görmüş olduğunuz kapıdan söktüğümüz merkezi kilit motorumuz. Sağ ön kapının. Hareket bu başka bir şey yok. İçindeki motorunun bobininin zamanla ısındığı ve bobinlerin verniğin azalmasından dolayı sıcaklardan bu çalışmaz. Hava sıcakken nedir merkezi kilitiniz bazen açar bazen açmaz bazen kapatır bazen kapatmaz. Bunun sorunu şu motor. Bunu dışardan alıyorsunuz 5 lira 10 lira. En fazla 10 lira. Bunu alıyorsunuz bunun içinden çıkan motor bu zaten. Şimdi onu göstereceğim. Ben de tabi ki bu çekimi icra ederken action çekimi tekniğini icra ettim. Evet sormak istedğin bir şey var mı ? Her zamanki gibi ? Şu an çok fazla soru sorup da insanların akıllarını bulandırmak istemiyorum. Abi pin-pon’da nasıl yendim onu anlat istersen. Girmeyeydin iyiydi. Girmeyeydin iyiydi ona. 2-2 setlerin sonunda sıfır sıfır olan son sayıda ben verdim sayıyı ve 3-2 yenildim. Evet abi burda gördüğünüz gibi şu motor bunun aynısı. Bunu tutuyorsunuz abicim. Burdan girişleri var. Altta iki kablosu takıyorsunuz. Bunu ayarlarken şuna dikkat edersiniz. Şimdi şuraya geliyor dönüyor buraya geliyor mekanizma dönüyor. Yani bunu aynı söktüğünüz gibi takacaksınız. Aşağıdayken aşağıda yukarıdayken yukarıda. Bunun ayarını bozmayın. Şimdi biz bunu çekiyoruz ne olduğunu görün bakın yani böyle yaptın mı böyle olacak bu bir ayar. Bu ayarı bozmayın. Şimdi biz bunu dağıttığımız zaman ki şöyle dağılıyor yine orda bir dakika. Şimdi şu motorumuz. Bunu böyle alıyoruz dışarı. Bu motor artık miadını doldurmuş. Şunlar kontakları zaten. Şu 1 kontak şu 2 kontak. Çıkarıyoruz. Diğer motora takacağız. Gördüğünüz gibi şunlar. Bunlar öyle ve böyle girecek. Normali bu. Bunu yerli yerine oturtacağız. Şimdi yalnız milimiz biraz uzun. O mili kesiyoruz biraz. Yani ne kadar kesiyoruz. Şunu çıkartıyoruz. Bunu çıkartırken ellerini biraz dikkatli çıkartın. Videoyu burada keselim.

Evet şimdi değiştirmiş olduğumuz motoru biz milini kestik bir miktar jet taşıyla ondan sonra çarkı oraya taktık. Belki sizin aldığınız motor tam oraya göre de olabilir. Biz standartı olmayan bir motor almışız. Standartımıza getirmek için öyle yaptık. Takıyorum şimdi bunu. Evet böyle takıyoruz. Motorumuzu yerleştirdik. Bunu da buraya yerleştiriyoruz. Yalnız şunu yerleştirirken şurda bi sorun oluştu şu yay şu içerde kalacak. Bu içerde kalmazsa iş görmez yani. Birazcık zahmetli bir işlem burası. Belki biraz da yağlayabiliriz daha iyi olur. Aslında oranın yağı farklı bir yağ ama tabi biraz. Olay bu. Şu ortada kalacak. Evet. Cihazımız çalışıyor. Şu olay böyle sağa sola yatacak. Abi yalnız var ya senin sayende sana kameranlık yaparak hiç alakam olmayan işler hakkında bilgi sahibi oluyorum ya. Ne kadar enteresan ne kadar büyük bir paylaşım değil mi ? Değil mi ? Yani. Yani bunu duymak güzel. Yani benim arabam yok ve hiçbir zaman da olacağını sanmıyorum borçlarımdan dolayı. Ama yarın bir gün bu merkezi kilit sistemi çalışmıyor dediklerinde ” Oğlum motorunda sorun vardır ” diyebilecek bilgiye sahip olabiliyorum yani. Evet. Evet Haklısın.

Oldu mu abi ? Bakalım. Şu malzemeyle nereyi kapatacan ? O şey, kumanda. Bantlasak mı ? Ne diyor ? Çift taraflı bant ? Bu nasılsa şey tutacak bunu soktuğumda. Tamam abi. Bu iş tamam. Çok şükür. Evet arkadaşlar. Yapmış olduğumuz montajı kilidi yerine taktık. Cihazımızı şimdi test edeceğiz. Acaba taktığımız değiştirdiğimiz malzeme iş görüyor mu ? Evet kapatıyoruz. Açıyoruz. Evet. Gayet güzel iş görüyor. Şahane. Bu daha önceden ne oluyordu abi ? Açtığın zaman tık açılmıyordu di mi ? Sorun şuydu. Açaıyorduk Yarım açılıyordu kapı açılmıyordu. Veya kapatıyorduk bütün kapılar kapanıyor bu açık kalıyordu. Şu an öyle bir şey yok. Onu hallettik. Yani sorun şuydu Soner bey içerdeki o ufak motor, değiştirdiğimiz motor, fırçaları ve bobinleri artık yıprandığı için yeterli kuvveti gösteremiyor. Bazen açıyor bazen kapıyor.  Yani her zaman görevini tam yapmıyordu. Yani konya sokakta ulus’ta ankara’daysanız gidip 10 liraya alacağınız o motor sizin işinizi çok rahat sizin işiiniz görebilir. Basit birazcık zahmet gerektiren ama. Evet bayağı bir zahmet gerektiren bir iş. Ama uğraşmak istemezseniz 10 lira gibi bir masrafı var. Eğer açtığınız zaman tam açılmıyorsa kapattığınız zaman tam kapanmıyorsa merkezi kilidiniz o kapının motorunu bu şekilde değiştiriyoruz.

Video için TERCAN MEDYA ya teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın