" />

Manifold Nasıl Sökülür?

Manifold nasıl sökülür sorusuna cevap vermeden önce bu parçanın aracın neresinde olduğunu ve görevinin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Ardından nasıl sorunlar yaşatabileceğini ve sorunları çözmek için ne yapılması gerektiğine birlikte bakalım.

Manifold parçası genel olarak motorun üst kısmında bulunmaktadır. Kavisli bir şekilde bulunan manifoldun temel bir görevi bulunmaktadır. Bu görev aracın içerisine havanın çekilmesidir. Bu anlamda insan vücudunda bulunan akciğerlere benzetmek doğru olacaktır. İçinde bulunan elektronik sistem dışarıda ki havanın durumuna göre motorun ihtiyaç duyduğu havayı içeriye çekecektir. Bildiğiniz gibi araçlar güç üretmek için yakıt ile havanın pistonların içerisinde yanması ile bu enerjiyi açığa çıkarmaktadır.

Bunun için havanın seviyesi ve temiz olması çok önemlidir. Havanın yüksek gelmesi ya da az gelmesi o işlemin sağlıklı bir şekilde oluşmasına neden olacaktır. Tam anlamıyla elektronik bir parça olmadığını da belirtelim. Ancak sanki bir sistem tarafından yönetiliyormuş gibi görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmektedir. Manifold gaz kelebeği ve hava filtresi ile organize bir şekilde çalışmaktadır.

Sürekli hava girmesi tabi belirli aralıklarla temizlik yapılmasına neden olacaktır. EGR Valfi ve gaz kelebeğinde genellikle partiküller nedeniyle tıkanma yaşanabilmektedir. Tavsiye en az 30 bin km’de bir veya iki kez temizliğin yapılması olacaktır. Temizlik yaparken mutlaka motorun soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

Şimdi ise manifold sökülmesi hakkında bilgi verelim. Bildiğiniz gibi çok sayıda cıvata bu parçayı motor bloğuna tutturmaktadır. Bunlar gerekli alet edevat ile dikkatli bir şekilde parçaya zarar vermeden sökülmelidir. Tabi bu parçanın çıkması için yeterli değildir. Parçanın motorda farklı noktalara belirli kablolar ile bağlandığını da ekleyelim. Bunlarda yerlerinden sökülmelidir. Bu işlemi yapmak basit gibi dursa da eğer eliniz yatkın değil ve neyin ne olduğu bilmiyorsanız fazla uğraşmazsanız dahi iyi olur. İşlemi yaptırmak için oto sanayiye gidebilir ya da yetkili servisi tercih edebilirsiniz. Parça da gerekli temizliği yaptıktan sonra aynı işlemler geri uygulanarak eski yerine monte edilmelidir. Bunların hepsi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde sorun daha da büyüyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın