" />

LPG Çok Yakıyor Ne Yapmalıyım

LPG sisteminin kullanılma amacı gazın benzine göre daha uygun fiyata satılması ve az yakması nedeniyle kullanıcıların yakıttan tasarruf sağlamalarıdır. Bu nokta da ülkemizde LPG kullanan araç sayısı çok fazladır. Giderek LPG fiyatları yükselse de gene de daha uygun bir seyahat için benzinle çalışan araç sahipleri bu dönüşümü yapmayı tercih ediyor.

Ancak bu sistemler içinde de bazen sorunlar yaşanabilir. Farklı detaylardan dolayı gaz beklenenden daha yüksek yakabiliyor. Bu durumun çözümü için aracınıza LPG taktırdığınız bir servise gidebileceğiniz gibi herhangi bir LPG bakım merkezine de gidebilirsiniz. Bu sayede sorun veya sorunlar çözülerek rahat bir şekilde yolculuklara çıkabilirsiniz.

LPG’de aracın çok yakmasının birden fazla nedeni vardır. Motorun yağ yakması veya su eksiltmesi daha fazla yakıt tüketimin yaşanmasına neden olabilir. Problemli motorlarda bu durum yaşanabilir. Yeni değişen triger kayışının sentesi doğru yapılmamışsa da fazla yakacaktır.

Subaplarda fazla sıkılma olması ya da gevşeme yaşanması da yakıtı etkileyecektir. Yeni rektefiye olan motorlar, araçlarda ki ateşleme sisteminde yaşanabilecek bir arıza, platinlerde sorun olması, hava akışında sorun olması, gaz kaçağının olması, hava ayarının yanlış olması, manifoldun hava alması, yakıt alınan istasyonda kötü yakıt satıyor olması, voltaj derecesinin düşük olması ve gaz ayarının doğru yapılmaması da aracın daha fazla gaz yakmasına neden olabilecek sorunlar arasındadır.

Bu tür sorunların hepsinden dolayı araç daha fazla gaz yakabilir. Bu sorunların hepsinin farklı çözümleri olabilir. Ancak hepsini kontrol etmek yerine işinde uzman bir LPG ustasına ya da servisine götürerek sorunun temel de neden kaynaklandığını kısa sürede fark edebilir ve sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Bu durumun erken fark edilmesi bu şekilde araca binilerek daha fazla yakıt masrafı yapmanızın önüne geçecektir. Basit gibi görülen bir sorun nedeniyle bu durum yaşanabileceği için çözümü hemen yaptırmanız sizin için avantajlı olacaktır. Hızlı ve güvenilir tamirat olsa da sorun tekrarlanabilir. Dikkatli gözler sorunu kısa sürede tespit edecek ve gerekli müdahaleyi yaparak yolunuza devam etmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın