" />

Arabayı Yokuştan Kaldırmanın Püf Noktaları

Bir kişinin iyi bir şoför olması için bakılan özellikleri arasında aracını yokuşta durdurup geriye kaydırmadan tekrar hareket etmesidir. Bunu yapılan şoförlere genelde iyi şoför denilmektedir. Tabi uzun yol kullananlar ve daha deneyimli olanlar biraz daha işin uzmanlığına giriyor. Arabanızı yokuşta bir nedenden dolayı durdurduğunuz da ya park halinde ki bir aracı kaldırmak istediğiniz de yapmanız gereken işlemler silsilesi vardır. Şimdi sıra ile bunları size anlatmaya çalışalım.

Öncelikle kırmızı ışık veya önünüz de ki aracın durması halinde anlık olarak durup kalmanız gereken durumlarda aracınızı yarım debriyaj yapmanız gerekiyor. Bu sayede araba ne ileri gidecek ne de geri kayacaktır. Bu belirli bir deneyime sahip sürücüler tarafından rahatlıkla yapılabilir. Ama bu konularda yeniyseniz yapmanız gereken ilk işlem el frenini çekmek olacaktır. Hiçbir pedala basmamanıza rağmen aracınız kaymıyorsa işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Araç çalışır vaziyete geldiğinde debriyaja basarak birinci vitese takmalısınız. Debriyajdan ayağınızı yavaş bir şekilde kaldırırken aynı zamanda hafif bir şekilde gaza basmanız gerekiyor. Araç o anda kendini ileri doğru atacaktır. Bunu araç içerisinde hissettikten sonra el frenini yavaşça bırakmalısınız. Ayaklarınız aynı pozisyondayken araç yavaş bir şekilde ileri doğru hamleye geçecektir. Bu noktadan sonra ayak debriyajdan tamamıyla kaldırılacak ve sürüş keyfine devam edilecektir.

Basit bir şekilde anlatmış olsak da bu işlemi gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Debriyaj ve gaz ayarı doğru şekilde yapılmazsa aracın geri kaymasına neden olunabilir ya da araç stop edilebilir. O nedenle bu konuda eksiğiniz olduğunuzu hissediyorsanız kimseye zarar vermeyecek bir alana giderek kendi başınıza denemeler yapmalısınız.

Birkaç deneme de yanılsanız dahi zamanla olayı kavrayacağınıza eminiz. Günümüzde otomatik sistemli araçlar ve farklı sistemler ile bu tip sorunların yaşanmaması sağlanıyor. O nedenle özellikle kadın sürücülerin çok muzdarip olduğu bu durum bir sorun olmaktan çıkıyor. Hiçbir pedala basmazken aracın geri kaçmasının önüne geçilmesi kadar rahatlatıcı bir detay yoktur. O nedenle bu sorunu çözemiyorsanız bu tip özelliğe sahip araçlardan tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın