" />

Motor Takozu Nasıl Değiştirilir

Motor takozu nedir bilmeyenler için bundan bahsettikten sonra nasıl değiştirilir konusuna değinelim. Motorun araçların ön kısmında sabit bir şekilde durmasına yarayan ve hareket halinde en az sarsıntı ile geçilmesine imkan tanıyan bir parçadır.

Tam anlamıyla güçlü bir hammadde de üretilen bu parça kolay bir şekilde zarar görmez. Ancak motor sarsıntısını emebilmek için az da olsa bir esneme payına sahiptir. Bu payın oluşması için takozun etrafı kauçuk ile kaplanmıştır. Parça uzun süre dayanacak şekilde üretilmiş olsa da belirli bir müddet kullanıldıktan sonra veya ağır hasarlı bir kaza halinde zarar görmesi muhtemeldir. Bu durumda parçanın değişmesi gerekmektedir.

Motor takozunun değişmesi fikri ilk akla geldiğinde birçok insan ilk olarak motorun tamamıyla çıkarılması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu gerçekçi bir fikir değildir. Bu parçaların değiştirilmesi için çok basit bir işlem gerekmektedir.  Bu parçaların değiştirilmesi için çok basit bir işlem gerekmektedir. Öncelikle motorun alt tarafta takoz yardımı ile krikonun kaldırılması ile desteklenmesi gerekiyor. Destekleme işlemi tamamlandıktan sonra ise motor takozunu şasi ile birleştiren çivatalar sökülmelidir.

Bu işlem tamamlandığında motorun alt taraftan desteklenen krikonun üzerine tam anlamıyla düştüğünü fark edersiniz. Bu işlemin ardından fazla zorlamadan devirdaim de sökülmelidir. Bu işlemleri yaparken zorlanma halinde kesinlikle çekiç falan kullanmayın. Parçaların yuvasını  bozarsanız size daha yüksek bir masraf çıkacaktır. Eğer az çok bu işlerden anlıyorsanız bu parçayı değiştirmek sanıldığı kadar zor değildir.

Ancak işlemler konusunda daha önceden bir deneyime sahip değilseniz çok az bir ücret karşılığında herhangi bir motor ustasına giderek parçaların yenileri ile değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Hem parçanın bedeli hem de ustalık maliyeti sanıldığı gibi yüksek değildir. Bu nedenle size tavsiyemiz motor kulağı veya motor takozu adı verilen bu parçanın değişimini işin ustasına yaptırmanız olacaktır.

Motor Takozu Nasıl Değiştirilir (Video)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın