" />

Kaç Numara Cam Film Muayeden Geçer

Bildiğiniz gibi ülkemizin geçen yıl en çok konuşulan konularından birisi cam filminin yasaklanması oldu. Bu konuda yapılan sık değişiklikler cam filmi meraklıları tarafından ciddi tepkilerin yaşanmasına neden oldu. 2016 yılında cam filmi kısmi olarak serbest bırakılmış 2017’in sonuna doğru ise bu aksesuar tamamıyla yasaklanmıştı.

Bunun kaldırılmaması halinde 301 TL ile 427 TL arasında değişen cezai işlemin uygulanacağı kararlaştırılmıştı. Bu haberin yayınlanmasının ardından birçok insan aracında bulunan cam filmlerini söktürmek için camcıların önüne gitmeye başladı. Ortalama bir cam filmi söktürme işlemi 150 liradan başlayan bedeller ile sökülmesine de tepkiler verilmeye başlandı.

Cam filminin otomobillere herhangi bir zararı bulunmuyor. Hatta birçok yandan otomobiller içinde faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Güneşin araba içerisine vurmasını ve yüksek sıcaklık oluşmasının önüne geçmesini engelleyerek sağlığımızın korunmasına yardım edecektir. Cam filmlerinin 1,2 ve 3 olmak üzere farklı tonları var. Bu tonlar arasında en koyu olanı aracın içerisinin neredeyse dışarıdan hiç görülmemesine neden olmaktadır.

Güvenlik önlemleri dikkate alındığında ve ülkemizde terör faaliyetlerinin çok sık yaşanması nedeniyle tüm filmlerin yasaklanmasına karar verilmiştir. Tabi bu kapsama girmeyen bir detay da bulunuyor. R43 cam adı verilen koyu renk camların yasak olmadığı açıklandı. Bu camlar araçların fabrika çıkışı uygulanan koyu renk camlarını kapsıyor.

Bu gelişmelerin ışığında araç sahiplerinin en çok merak ettikleri konu cam filmi olan araçların muayeneden geçip geçmeyeceği oluyor. Bu konu da TUVTÜRK tarafından yapılan açıklamayla sonradan boyanmış camlar ve film yapıştırılmış camlar hafif kusur olarak kabul edileceği bildirilmiştir. Bu nedenle trafikte yasak olan bu aksesuarın muayeden tamamıyla engel olmadığı açıklanmıştır.

Eğer buna ek olarak ağır bir kusur ortaya çıkmıyorsa aracın muayeden herhangi bir sorun olmadan geçebileceğini bu şekilde öğrenmiş oluyoruz. Trafik cezası uygulansa da bu konuda bir endişenin oluşmasının da önüne geçilmiş oluyor. Daha detaylı bilgi almak isteyenlerin muayeden önce muayene istasyonlarına giderek daha detaylı bir şekilde bilgi almaları gerekiyor. Ancak akıllarında herhangi bir sorun gelmemesi gerektiğini belirtelim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın