" />

Gaz Pedalı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Motorun ürettiği gücün lastiklere aktarılması için gaz pedalına basılması gerekir. Bu sayede araç hızlanacak ve araçtan istediğimiz performansı almayı başaracağız. Gazdan ayığımızı çektiğimizde araç otomatik olarak yavaşlayacak ve sonunda duracaktır.

Bazı araçlarda gaz teli bu işlem için gerekli görevi yerine getirirken bazı araçlarda ise sensör yukarı da anlatmış olduğumuz görevi sağlamaktadır. Bu parçaya gaz pedalı sensörü veya gaz kelebeği adı verilmektedir. Gaz pedalı sensöründe yaşanabilecek arızaların nasıl anlaşılacağı ve bu arızaların neden olacağı konusunda sizlere kısaca bazı noktaları anlatalım. Bu sayede daha rahat bir şekilde servise giderek aracınızın tamiratını gerçekleştirebilirsiniz.

Gaz pedalı arızasında ilk olarak görülen gaz tepkilerinin tamamıyla ortadan kalkmasıdır. Yani pedala basıldığında bunun karşılığı olarak beklenen hareket ve ses yükselmesi yaşanabilir. Bu durum yaşanırsa yapılması gereken ilk işlem gaz kelebeği soketini kontrol etmek olacaktır.

Soket yerinden çıkmış olabilir veya soketin kablolarında kopukluk oluşabilir. Daha farklı bir sorun olup olmadığını kontrol etmeden önce bu mutlaka kontrol edilmelidir. Aracınız da eğer Curuise Control sistemi varsa bu arıza nedeniyle sistem tepki vermeyecektir.

Araç düzenli bir şekilde rölanti de 1000 ya da 2000 devirde çalışacaktır. Hiçbir şeye tepki vermeyecektir. Tüm araçlarda aynı olmamakla birlikte bazı araçlarda bu nedenle motor arızası ışığı yanabilmektedir. Aklınıza hemen kötü bir şey getirmeden gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Gaz pedalı sensör arızasının nasıl anlaşılacağı ile yukarıda kısaca bilgi vermeye çalıştık. Bu gibi durumlar yaşandığında ilk kontrol etmeniz gereken yukarıda bahsettiğimiz noktalar olmalıdır. Eğer bu konularda hiçbir bilginiz yoksa aracınızı bir çekici yardımı ile yetkili servise götürerek sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Gaz pedalının tekrar görevini istenilen şekilde getirmesi için bu noktaya mutlaka dikkat edilmelidir. Sensör küçük bir parça gibi olsa da önemi araç motor sisteminde bulunan diğer parçaların olduğu gibi büyüktür. Oto sanayilerde bu sorun çözülebilir ancak eğer garantisi devam ediyorsa mutlaka bir servise götürmeniz kendiniz açısından en doğru iş olacağından işi doğru şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın