" />

HGS Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi

Araç muayenesine giderken aracın donanımında herhangi bir sorun olmaması çok önemlidir. Bu noktada eksik olmaması sadece aracın muayeneden geçmesi için yeterli olmuyor. TuvTurk aracın sadece yürüyen aksamında ve güvenlik noktalarında eksiklik olmamasının yanında devlete ödenmesi gereken hiçbir borcunun olmamasını istiyor.

Bu nokta da şirketin web sitesinde belirtmiş olduğu detaylar var. Akıllara gelen cezalar ve ödenmesi gereken vergi borçları gelecektir. Otoyollardan geçmek için kullanılan HGS ve OGS gibi sistemlerde ise cezasının olup olmaması en çok merak edilen sorulardan birisidir. Bu konunun cevabını yazımızın içerisinde açık bir şekilde sizlere vermeye çalışacağız.

Aracınızı muayeneye götürdüğünüz görevli tarafından aracın şasi numarası ve plakası girilerek farklı sorgulamalar yapılacaktır. Bu sorgulama vergi borcu, trafik para cezası, trafik sigortası ve HGS cezasının olup olmadığına bakılacaktır.

Yani HGS borcu olan aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir. Bunun için yapılması gereken araç sahibi tarafından eğer bir HGS borcu varsa bu mutlaka ödenmeli ve araç muayeneye ondan sonra götürülmelidir. Aksi taktirde araç muayeneye dahi alınmayacağından trafik cezası yeme riski yüksek olacaktır. Ayrıca muayene tarihi geçtikten sonra muayenenin cezalanacağı da unutulmamalıdır. Unutulmaması gereken bir başka nokta ise HGS cezasının da olacağıdır. Bunun o anki geçiş ücretinin 10 katı ile hesaplanacağını unutmamanız ekonominizin açısından çok önemli olacaktır.

Trafik cezası, sigorta ve vergiler anlaşılır olsa da HGS’nin bunların arasına neden dahil edildiği merak edilen bir detaydır. Unutulmaması gereken bu sistemlerin hepsinin devlet tarafından tahsil edildiğidir. HGS’de devlet tarafından tahsil edilen bir uygulama olduğu için bu yöntem ile borcun ödenmesini sağlamış oluyorlar. Bu konunun çok sık yaşanan bir durum olmadığını söylesek çok da yanlış olmaz.

Çünkü birçok araç sürücüsü muayeneden önce HGS cezası ile karşılaşmak istemiyor. Çünkü bunun maddi olarak cezası araç muayene cezasına bakarak daha yüksek bir bedel olacaktır. O nedenle genelde araçlarda bu tipten bir sorun ile karşılaşılması çok sık yaşanan bir durum değildir. Sadece sürücülerin dalgınlıklarına gelen durumlar bu bir sorun teşkil edecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın