" />

LPG Anahtarına Neden Elektrik Gelmiyor

LPG sistemi aküden almış olduğu elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Eğer sisteme elektik gelmezse sistem otomatik bir şekilde çalışmayı kesecektir. Bu durumda ilk olarak LPG anahtarına neden elektrik gelmediğinin tespit edilmesi gerekiyor. LPG anahtarı yani araç içerisinde yer alan göstergede elektrik olmamasının çok sayıda farklı nedeni vardır. Bu nedenleri şimdi sizler ile paylaşmaya çalışım.

Eğer gösterge de ışık yanmıyorsa sigortanız yanlış olabilir. Genelde ilk akla gelen durum budur. Genelde LPG beyninin yanında bulunan sigorta bazen araç içerisinde de yer almaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı sigorta yanabilir veya şase yapabilir.

Bu basit bir şekilde kontrol edildikten sonra eğer sorun varsa değiştirilmesi halinde sorun çözülecektir. LPG beyninde araç içerisine bir kablo ile çekilerek göstergeye elektrik gelmesi sağlanır. Bu kablolarda kopukluk yaşanabilir. Bu da tüm kabloların kontrol edilmesi ile çözülebilecek bir sorundur.

Gösterge panelinde yer alan ve sistemin gaza ya da benzine geçmesine yardımcı olan düğmede arıza yaşanması da ışığın yanmamasına neden olabilir. Bu düşük bir ihtimal olsa da kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için sisteme farklı bir gösterge paneli takılması gerekir. Sorun hala devam ediyorsa buradan kaynaklanan bir sorun olmadığı anlaşılacaktır. Bu üç sorun LPG anahtarına elektrik gelmemesinin temel nedenleridir. Dikkatli şekilde kontrol edilerek sorunun nereden kaynakladığı tespit edilebilir.

Tabi bunun yanında bazı ufak ve sıklıkla yaşanmayan sorunlar nedeniyle de göstergeye elektrik gelmiyor olabilir. Yazılım sorunu nedeniyle de elektrik gelmiyor olabiliyor. Bu sorunların en başında sıklıkla yaşanan sorun sigortanın yanmış olma sorunudur. Buna düşük veya yüksek amper derecesine sahip sigortanın araca takılması gelebilir.

Kabloda hasar olması veya kopukluk olması da sorunlara neden olabilir. Bu sorunların hangisi gösterge panelinde yaşandığını öğrenmek için buraların ustalar tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Kontrol esnasında sorun tespit edildikten sonra gerekli işlem yapılarak LPG gösterge panelinin tekrar aktif bir şekilde çalışması sağlanmalıdır. Bu konu da uzmanlarda yardım almak sorunun kökten çözülmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın