" />

Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor

Devir saati yukarı aşağı hareket ediyorsa, rolantide devir saati oynuyorsa böyle bir sorun neden olabilir ve nasıl çözüm bulunur ele alacağız.

Bu sorun çoğu kişide arabayı sattıracak derecede kullanıcıları bıktıran bir sorundur. Genelde araç soğukken veya soğuk havalarda bu tür sorunlar artmakta, araçta tekleme sorunları yaşanmaktadır.

Devir saati yukarı aşağı hareket ediyorsa ilk bakılacak yer gaz kelebeği olmalıdır. Gaz kelebeği emme manifoldundan motora alınacak hava miktarını ayarlamaktadır. Motora alınan hava devir gücünü belirlemektedir.

Gaz kelebeği hava filtresinden önce emme manifolduna bağlı hava giriş borusunun üzerinde bulunmaktadır. Gaz kelebeği kirlendiyse veya hava filtresinde bir sorun olursa “Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor” türü problemler yaşanmaktadır.

Gaz kelebeği temizlenip kalibrasyonu da yapılırsa sorun çözülebilmektedir. Dikkat ederseniz “çözülebilir” ifadesini kullandım. Devir saati yukarı aşağı hareket ediyorsa yüzde 10-20 ihtimalle sorun doğrudan gaz kelebeğindedir.

Sorun gaz kelebeğinden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir problem mi var bunu anlamak için aracın elektrik çeken far, klima gibi şeyleri çalıştırınca rölanti aşırı düşüyor, araç stop edecek vaziyete geliyor ise muhtemelen sorun gaz kelebeğindedir, sadece hafif bir dalgalanma oluyorsa sorunu başka yerde aramak gerekir.

Diğer ihtimaller ise şunlardır:

Araçta tekleme, çekişten düşme gibi sorunlar var ise egr valfi arızasından da kaynaklanıyor olabilir.

Sorun rölanti motoru kaynaklı da olabilir. Rölanti motoru, gaz kelebeği kapalıyken, emme manifolduna hava alınmasını sağlayan elektromekanik bir parçadır. Böylece motor rölantide çalışırken yani gaz pedalına basılmıyorken, motorun rölanti hızı, elektronik kontrol ünitesi tarafından ayarlanır. Rölanti motoru, rölanti devrini ayarlayan bir aktivatördür. Burada bir sorun olursa “Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor” sorunu yaşayabilirsiniz.

“Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor” türü sorunların ilginç bir şekilde araçta bakım yapıldıktan sonra, parça değişimleri yapıldıktan sonra arttığı gözlemlenmektedir. Parçaların iyi monte edilmemesi, kabloların gevşek bağlanması veya cıvataların sıkılmaması bu tür istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir.

Eğer bakım sonrasında tekleme veya rölanti devir saatinde oynama gibi sıkıntılar yaşarsanız aracınızı bakım yaptırdığınız servise götürüp yeniden baktırmalısınız.

Böyle durumlarda “olsa olsa” metoduyla parça değiştirmeye kalkışan ustalarımız vardır. Sorunu bulana dek gerekli gereksiz parça değiştirmeye devam ederler. Mutlaka bir yerde sorun düzelecektir. Ama asıl maharet doğrudan sorunlu parçayı tespit edebilmektir.

Bakım sonrası arızaya sebep olan tamirciye aracı yeniden emanet etmektense önceden verdiğiniz paranın üzerine bir bardak su içip aracı başka bir servise götürmek daha akıllıca olacaktır.

Bazen de sorun gözünüzün önünde olabilir. Yani gösterge paneli arızalı veya ona giden kablolar gevşemiş olabilir. Bunu kontrol etmek gerekir.

Bir ihtimal oksijen sensörü de bozuk olabilir. Bu sensörün işlevi egzoz gazındaki oksijen miktarını algılayarak motor kontrol ünitesine (ECU) bildirmektir. ECU’ya yanmış bildirimler gönderirse  ECU hava-yakıt karışımını düzgün ayarlayamayacak bu da rolanti dalgalanması oluşturabilecektir.

Gelişen teknoloji araçlardaki sensör ve parça sayısını da artırmaktadır. Bazen bir sensördeki arıza veya işlev kaybı diğer parçaları da etkileyebilmektedir. Dolayısıyla yıldan yıla arıza tespiti de zorlaşmaktadır. Bu nedenle konumuz olan “Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor” gibi sorunlarda arızanın nereden kaynaklandığını bulmak deneme yanılma yöntemiyle veya “olsa olsa” tarzıyla çalışan ustaları cidden zorlaştırmakta, araç sahiplerini de epey külfete sokmaktadır.

Şansınız bol olsun umarım sorununuz en kısa yoldan hallolur.

Ve son bir pratik bilgi:

LPG’li araçlarda rolanti dalgalanması ve tekleme sorunları daha sık görülmektedir. Aracı çalıştırdığınızda hemen gaza yüklenmeyin sıcaklık 60 dereceye ulaşmadan benzinden gaza geçmeyin. Sorunların bir kısmı aracı bunlara dikkat etmeksizin kullanmaktan kaynaklanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Devir saati yukarı aşağı hareket ediyor (1 Yorum)

  1. 2000 ie Şahin de bu problemi yaşadım, 8 yıllık lavabo beyin takılı idi atiker taktırdım, iyi gibi şimdilik. Ustam sorun beyin de olabilir demişti. Ayrıca araç çok yakıyordu,o sorunun da çözülebileceği ihtimali ile beyni değiştirdim.