" />

Turbo Dizel Araç Kullanma Teknikleri

Arabalar bizim hayatımızın en önemli parçaları haline geldiler ve biz bu yol arkadaşlarımızı size nasıl daha iyi kullanmanız için bazı tavsiyeler vermek istedim. Turbo dizel araç kullanma teknikleri yazımızda araçlarımızı kullanırken özellikle dizel kullanıcılarının ve ya kullanıcı olmak isteyenler için güzel bir yardımcı rehber olacaktır.

Araba kullanmak sadece belirli standartlar dahilinde yapılan ve çabuk öğrenip uygulanan hayatımızda ki artık vazgeçilemez hale gelen olağan bir durum haline geldi. Bu standart düzenin kendine göre oluşturduğu ve insanların gözlerinden kaçırdığı ince ayrıntıları da unutmamak gerekiyor. Bahsedeceğimiz teknikler için bu yazımız da hassas yapılarıyla turbo dizeller hakkında yazacağız.

Turbo dizel araçlar son yıllarda ki satış artışlarından sonra insanların en çok tercih ettikleri otomobil türü oldular. Özellikle yüksek performans ve düşük yakıt olmasından dolayı bir çok otomobil kullanıcısı dizel ve turbo motorlu bir araba almak istiyorlar. Hem düşük yakıt yakması hem de satarken değerinin neredeyse büyük bir kısmını korumasından dolayı bu tercihlerinde yıllar sonra bile mantıklı olduklarını kendileri de görecektir.

Öyle ki hala satış rakamlarında üstün olan turbo dizel araçlar günümüz aile tiplerinde tercih edilmesinin yanında bir de kolay kullanımı ile dikkat çekiyor. Yüksek tork gücü nedeniyle şehir içi kullanımda kullanıcısına güven veren bu motor tipleri hızlı ve ani kalkışlarında verdiği günü tam anlamıyla hissedebiliyorsunuz.

Turbo Dizel Araç Kullanma Teknikleri

1.İlk Çalıştırma

Otomobillerimizi bir insan vücudu gibi görürsek biz nasıl sabah kalkıp hemen hareket etmiyorsak araçlarımız içinde bu mantık ile haraket edersek ne kadar faydalı olduğunu ileride sizlerde göreceksiniz. Bunu yapmamızın nedeni şöyledir araçlarımız ağır metallerden oluşan yapılardan oluşur ve bu metaller birbirleriyle etkileşim halinde çalışırken ilk çalışmada aracımızın bir çok noktasına yağ ulaşmadan hareket ettiğimiz zaman o parçalar aşınmaya başlar o yüzden ilk kalkışta bir dakika beklemek yeterli olacaktır.

2.Doğru Kullanım

İlk olarak çalıştırdığımız aracı bekledik peki bu kadar mı ? Hayır. Otomobilimizin bu çalışmasından sonra havanın durumuna göre hareket edip ona göre hızlanmamız gerekiyor. Çok soğuk bir havada otomobilimizi kullanıyorsak hafif gaz vererek ilerlemeli ve aracımızın hararet göstergesine göre ve ya motor sesine göre ilerlemeliyiz. Soğuk motorda yüksek devir çevirmenin motor aksamı için uygun olmadığını es geçmemek gerekiyor.

3.Yakıt Seçimi

Otomobil sektöründe bir çok akaryakıt markasının olduğunu görüyoruz ve hepsinin kendine göre özellikleri olduğunu belirtiyor ve genelde hepsinin motor sağlığı için ürettikleri yakıtlarının reklamlarını yaptıklarını hepimiz görüyoruz. Bir dizel otomobil sahibinin en dikkat etmesi gereken konuların başında yakıt geliyor, enjektörler açısından çok önemli olan bu yakıt seçimi hem aracın ömrünü hem de performansını büyük oranda etkiliyor. Araştırmalarınızı yaparak en güvenilir markadan öte en çok kullanılan istasyondan almaya dikkat etmelisiniz çünkü çok fazla tercih edilen istasyon hem daha çok taze yakıt kullanmak zorundadır ve daha çok müşterisi olduğu için bu konularda seçici davranacaktır.

4.Turbo dinlendirme

Uzun yol ve ya performanslı bir kullanım sonrası aracınızı kapatmadan önce belirli bir süre rölantide çalıştırmak hem aracın yükselen ısısının düşmesi için ve yağın tam olarak belirli bir yüksek performans için daha fazla kullanılmasından sonra normale dönmesi için gerekli bir durumdur bu şekilde hem aracınızın motor aksamını korumuş ve yağın tam anlamıyla düzgün çalışmasını sağlamış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın