" />

Turbo Bozulmasi Belirtileri

Otomobil dünyasını değiştiren ve tamamen bambaşka bir noktaya sürükleyen turbo, bugün aracımızı kullanılırken yakıt ve performans olarak olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Turbo’lu bir arabaya sahipseniz onun değerini en çok da kaybettiğinizde anlayacaksınızdır, ortaya çıkan muazzam güç kaybı ile insan neye uğradığını şaşırıyor. Öyle ki bu parçanın bozulması aracın bütün sistemini etkiliyor, bazı parçalar otomobilinizde bozulduğu zaman herhangi bir ekstra durum söz konusu olmadan fark edemezsiniz ama turbo bozulmasinın ardından anlık olarak kendini belli ediyor.

Tabi ki bu turbonun suçu değil, uzun yıllar için tasarlanan mühendislik harikası bu ürün bir çok etkiye maruz kalarak yıllarca yıpranabiliyor. Özellikle şu konuyu es geçmemek gerekiyor aracımızı vücudumuza benzetirsek nasıl ki biz sabah kalkar kalkmaz koşamıyorsak aracımızdan da o performansı hemen beklememiz gerekiyor. Buna dikkat eden pek sürücü yok, sabah ilk çalıştırmada beklenme gibi bir kuralı es geçiyorlar oysa ki bu durumdan da en çok etkilenen gene turbo…

Dünya’da otomobil üreticileri ilk başta Turbo konusuna yabancı bakıyorlardı ama gelişen sanayi ile seri üretimin artması, ihtiyaçların yükselmesiyle birlikte insanların araç almak için sıraya girer gibi beklemesi sonucunda hem araç satışları yükselmiş bununla birlikte akaryakıt fiyatları da artmıştır. Yüksek hacimli motorların hem doğaya verdiği zarar hem de performansının belli bir oranını yüksek devirlerden sonra veriyor olması onları şehir içi günlük kullanımda yetersiz bırakıyordu.

Çünkü insanlar daha az yakıt harcayan araç arıyorlardı, işte bu sebeple Turbo motora eklenmesiyle birlikte araçlar düşük devirlerde yüksek performans vermeye başladılar ve bir çok kişi bu konuda hem fikir olarak turbolu araçları çok sevdi. İstisna olarak hala turbosuz araç kullanmayı tercih eden bir kesimi de unutmamak gerekiyor.

Turbo Bozulmasi Belirtileri

Bir turbolu araca sahipsiniz ve turbo bozulmasi belirtileri konusunda araştırma yapıyorsanız doğru noktadasınız. Turbolu bir araç bir çok etkenden etkilenmektedir, belirtileri ise çabuk ve hızlı bir şekilde aracınızda hissedersiniz bugün bir aracın turbosu bozulduğunda ilk olarak vereceği tepki aracınızın çekişinin düşmesidir. Genellikle çekiş problemlerinin %80’i turbonun problem çıkarması yaşanmaktadır. Bu turbonun yerinden çıkıp düşmesi anlamına gelmez bir çatlak ve ya içeresinde ki pervanenin zarar görmesi ile görünmez bir yapıda bir arıza belirtisi de olabilir hemen bir teknik servise gidip bu konuda bilgi alınmalıdır.

Diğer bir bozulma belirtisi ise aracınızın beyaz duman atmaya başlaması burada durulması gereken iki konu var beyaz duman atma sebebi dizel partikül filtresi (DPF)’de yapabilir, bu sebeple beyaz dumanının birden çok fazla hataya maruz bırakan bir belirti olduğunu unutmamak gerekiyor ama beyaz dumanın sebebinin turbo olduğunu da es geçmemek gerekiyor.

Turbo bozulması belirtileri bu şekilde olup bir diğeride sesinden anlayabilirsiniz, aracınız bir ıslık sesi veriyorsa bu mutlaka turbodur. Islık sesinin daha önce olup olmadığını da unutmamak gerekiyor. Bu ses normalde hiç olmaması gerekiyor ama siz aracı 2.el aldınız ve bu ses vardı diyorsanız bir yetkili servise hemen gösterilmelidir sesin fazlalığına göre turbonun tamir edilip edilmeyeceğine de bakılmalıdır.

Unutmayın bir turbo tamamen kullanış stiline göre değişir, diğer yazımız da turbo kullanım stili ile ilgili bilgiler verdim. Güncel araç bilgileri için aracarizası.com’u takipte kalmayı unutmayın !

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın