" />

Karter Tapası Her Bakımda Değiştirilir mi ?

Motor dediğimiz bir çok aksamı bulunan, yılların birikimi ile oluşturulan bir şaheserdir. Her ne kadar harika bir mühendislik altında yatsa da belirli periyotlarda bakımlarının yapılması gerekiyor, motor bakımlarını aksatmak her zaman zararlı olabileceği gibi uzun vade de kötü sonuçlar doğurabilir.

Araçlarımız belirli bir kilometre sonunda bir bakım ister ve biz bunu düzenli olarak yaptırırız, motorların bu düzenli bakım sonucunda uzun yıllar yüksek performans ve sorunsuz çalışmasını da sağlayabiliriz. Bir çok çeşit motor vardır ve bakımları hepsinin genelde farklıdır ama bir çok motorda ortak olarak değiştirilen bazı parçalar vardır.

Bunların rutin olarak değişmesi hem güvenlik hem de motor sağlığı açısından faydalı olacaktır, unutmayın en küçük bir parça bile bu düzenin bir noktası o yüzden hepsinin detaylıca kontrol edilmesi gerekiyor.

Karter tapaları ise araçların yağ bölümünün bulunduğu yerin aşağısında, yani aracın alt kısmında bulunur. Yağ boşaltmak için kullanılan bu parçanın işlevi her ne kadar küçük olarak görülse de bir o kadar da dikkat edilmesi gereken önemli bir kriter olduğunu unutmamak gerekiyor.

Aracın alt kısmında bulunan karter tapası her bakımda mutlaka çıkartılıp takılan belki de yıldan yıla açılan bir parçadır. Otomobiller dış etkenler tarafından etkilenirler metal yapıları itibariyle soğuk ve sıcak gibi iklimler otomobillerin yapısını gücünü ve ömrünü etkileyen unsurların başında geliyor.

Her ne kadar ufak detaylar olarak görülse de bir otomobilin hafif etkileneceği bir iklimde daha sağlıklı çalışacağını unutmamak gerekiyor, karter tapası da bu kadar ince ve önemli bir parça.

Karter Tapası Her Bakımda Değiştirilir mi ?

Karter tapaları açılıp kapatılmaya yarayan ufak bir somun ile sıkılarak aracın yağ tankının deposunun kilidini sağlarlar. Otomobillerimizin bakımlarını yaptıktan sonra hepimizin mutlaka baktığı faturalarda karter tapasının maliyeti hepimizin dikkatini çekmiştir. Bu ufak bir parça neden her bakımda değişir ve neden her bakımda aynı parça yerine takılmaz.

Bu genelde araç sahiplerini her bakımdan bakıma aklına takılan ufak ama meraklandırıcı bir soru olarak karşımıza çıkıyor, karter tapası yağ tankının kilidini sağlıyor. Arabaları bir insan vücuduna benzetirsek yağ kesinlikle kan olurdu, yani bir araç yağsız çalışması imkansız demektir.

Karter tapasının değişiminin önemi ise burada başlıyor, yıllar geçtikçe aşınan parçalar arasında karter tapası da yer alıyor. Bir zorlu yolda aracınız çok sarsılırken mutlaka o parçada bundan nasibini alacaktır ve yıllarca orada yağ tankerinin yaptığı basınçla aracınızın güvenliğini sağlıyor her türlü yağmur, kar, toz, çamur gibi etkilere maruz kalan bu parçanın aşınmasının kolay olabileceği gibi değişiminin önemini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Servislerde her zaman akıllarda soru işareti bırakan bu parçanın önemini anlamış olduk, en ince ayrıntılar her zaman değerlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın