" />

Egzoz emisyon co değerleri neden yüksek çıkar ?

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği gereğince belli periyotlarda araçların egzozundan atılan gazın çevreyi kirleticilik seviyesini belirlemek için emisyon ölçümü yapılmaktadır. Emisyon değerleri (CO, lambda sensörü, absorpsiyon katsayısı) normal sınırlardan yüksek olan araçlar emisyon ölçümünden kalır.

Egzoz emisyon ölçümünde en son üç serbest ivme devrinin aritmetik ortalaması esas alınmakta, sınır değeri aşıyorsa, araç başarısız kabul edilmektedir.

Egzoz emisyon değerleri ne olmalı ?

Araç benzinli veya tüplü ise egzoz emisyon sınır değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Egzoz emisyon değerleri

Egzoz sisteminde katalitik dönüştürücü ve benzeri emisyon kontrol donanımı olmayan taşıtlar

Rölantide

  • 1/10/1975 den öncekiler hacimde  %6
  • 1/10/1975-1/10/1986 arasındakiler hacimde %4,5
  • 1/10/1986 sonrakiler hacimde  %3,5

Egzoz sisteminde katalitik dönüştürücü ve benzeri  emisyon kontrol donanımı olan taşıtlar 

Rölantide (<2000 min–1)

  • Taşıt üreticisinin belirlediği bir CO miktarı yok ise hacimde En fazla %0,5
  • 70/220/AT Yönetmeliğinin 98/69/AT değişikliğine göre tip onayı alan taşıtlar veya 2003 model yılından itibaren En fazla %0,3

Yüksek Rölantide (≥ 2000  min–1)

  • Taşıt üreticisinin belirlediği bir CO miktarı yok ise En fazla %0,3
  • 70/220/AT Yönetmeliğinin 98/69/AT değişikliğine göre tip onayı alan taşıtlar veya 2003 model yılından itibaren En fazla %0,2

Olmalıdır.

Araç dizel ise absorpsiyon katsayısı sınır değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

absorpsiyon katsayisi

Egzoz emisyon CO değerleri neden yüksek çıkar ?

Araçta CO, NOX ve HC gibi zehirli gazların oranının düşürülmesinden sorumlu parça katalitik konvertördür. Katalitik konvertörün içinin boşaltılması, iptal edilmesi, arızalanması veya veriminin düşmesi CO emisyonunun artmasına neden olur.

Katalitik konvertör içindeki monolit seramiğinin aşırı ısınma sebebiyle erimesi veya aracın tasarruf maksatlı sürekli düşük devirde çalıştırılmasına bağlı filtre gözeneklerinin tıkanması yaygın görülen katalitik konvertör sorunlarıdır.

Egzoz emisyon CO değerlerinin yüksek çıkmasının diğer bir nedeni de lambda sensörünün (oksijen sensörü) arızalanması veya kirlenmesi nedeniyle beyne yanlış sonuçlar vermesidir. Lambda sensörü hatalı çalıştığında yanma zengin karışımla gerçekleşebilir, bu da egzoz emisyon CO değerlerine direk etki eder.

Eğer bu iki parçada sorun yok ise ateşleme sistemi ve egzoz sistemi kontrol edilmelidir. Her ne kadar ateşleme veya egzoz sistemi kaynaklı bir sorun araçta değişik şikayetler nedeniyle kendini belli etse de sınır kabul edilen egzoz emisyon CO değerleri olduğundan ufak sorunlar dahi CO değerinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir.

  • Hava filtresinin tıkalı olması
  • EGR valfinin kirli olması
  • Emme manifoldunun kirli olması

Egzoz emisyon lambda değerleri neden yüksek çıkar ?

Lambda değeri, üreticisinin belirlediği şartlara göre 1 olmalıdır. +- 0,03 oynama makul karşılanır. Bu değerin yüksek çıkması genellikle Lambda sensörü ve katalitik konvertör ile ilişkilendirilmektedir.

Dizel araç egzoz muayenesinden neden geçmez ?

Dizel araçlarda CO değeri yerine absorpsiyon katsayısı ölçülmektedir. Araca dip gaz yaptırıldığında sınır değerler aşılabilmektedir. Araca performans yakıtı veya yakıt katkısı konulduğunda bu sorun aşılabilmektedir.

Dizel araç egzoz muayenesinden geçememe nedeni reel bir soruna dayalı da olabilir. Bu durumda enjektörler, hava filtresi ve mazot filtresi gibi parçalar kontrol edilmelidir.

Konu ile ilgili yazılar:

Oksijen sensörü temizliği nasıl yapılır ?

Egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır ?

Egzoz arızası nasıl anlaşılır, tamiri nasıl yapılır ?

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın