" />

Araç muayenesinde sigorta poliçesi gereklimi

Araç muayenesine gelirken bazı evrakların getirilmesi zorunludur. Trafik sigortası belgesi de da bu zorunlu evraklardan biridir. Tüvtürk’ün internet sitesi günceldir ve araç muayenesi için hangi evrakların gerektiği, kaç yılda bir muayene gerektiği, muayenede nelere bakıldığı gibi bilgiler yer almaktadır.

Ancak muayeneye gelirken sigorta poliçesi gerekli mi, değil mi yine de merak edilmektedir. Trafik sigortasının aracın donanımı ile alakalı olmadığı için gerekli olmayacağını düşünenler yanılıyorlar. Yasa gereği romörk ve motorlu bisiklet harici taşıtlar için trafik sigortası yaptırmak zorunlu ve sigortasız muayeneden geçilmiyor.

Sigorta deyince bazı vatandaşlar bunun kapsamını merak ediyor. Kasko da mı gerekli merak edenler var. Hayır kasko gerekli değil, zorunlu olan trafik sigortası.

Trafik sigortası yaptırmasına rağmen yanında belgenin aslı olmayanlar var. Veya belgesini kaybetmiş olanlar var. Acaba sistem sorgulamasında trafik sigortası görünür mü, yoksa illa da yanımızda bu belge olmalı mı merak edenler var.

Araç muayenesine giderken trafik sigortası belgesinin aslını götürmenize gerek yok. Fotokopisi de olur. Belgede yazan bilgilerle sorgulama yapılabilir. Ama fotokopi de yoksa hangi bilgilere göre soğulama yapılacak. O yüzden sigorta belgesinin aslı olmasa bile fotokopisi gerekli.

Bir de aracı henüz yeni üzerine almış kişiler var. Araç satılınca eski sahibi trafik sigortasını iptal ettirip parasını alıyor. Yeni sahibine de sigorta yaptırması için 10 günlük bir süre tanınıyor. Eğer bu 10 gün dolmadan aracı muayeneye götürürseniz ve sigortayı da henüz yaptırmadıysanız muayenede bu sorun olur mu ?

Hayır sorun olmaz. Yasa size 10 gün mühlet vermiş. 10 gün içindeki araç muayenelerinde trafik sigortası aranmaz. Ancak yine de Tüvtürk’ün istasyonlarını arayarak bilgi almanız sağlıklı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın