" />

Egr valfi temizliği fiyatı

Egr valfi temizliği fiyatı , yapılacak işlemin boyutuna ve aracın markasına göre değişmektedir. Sadece egr’nin temizliği daha kısa sürmekte fiyatı da fazla tutmamaktadır. Eğer emme manifoldunu da kapsayan bir temizlik olursa bu işlem hem deneyim gerektirmekte hem de süresi uzun olduğu için fiyatı da daha fazla olmaktadır.

Egr valfi temizliği gerektiği nasıl anlaşılır ?

Sürücüler egr valfi temizliği gerektiğini genellikle motor arıza lambası yanınca servise gittiklerinde öğrenmektedirler. Maalesef bazen sadece egr valfi temizliği yeterliği yeterli olmamakta, bağlantılı sensörlerin ve emme manifoldununun da temizlenmesi gerekebilmektedir.

Egr valfi çok sık temizliğe ihtiyaç duyulursa yenisiyle değiştirmek de gerekebilir.

Egr valfi
Egr valfi

Egr valfi temizliği gerektiği şu belirtilerle anlaşılabilir:

  • Motor arıza lambasının yanmasının sebeplerinden birisi egr valfinin kurumla dolmasıdır.
  • Araçta silkeleme, sarsıntı, silkeleme gibi sorunlar olması.
  • Yakıt harcamasında artış.
  • Egzoz dumanının renginin siyaha dönmesi.
  • Araçta çekiş düşmesi yaşanması.

Egr valfi temizliği fiyatı

Eğer sadece egr valfi spreyle temizlenecekse bu en geç bir saatte biten ve maliyeti 100 TL’yi geçmeyen bir işlemdir. Bazı araç sahipleri bu işlemi kendilerinin de yapabileceğini düşünseler de bu işlem deneyim gerektirir. İşi bilen ustasına yaptırmak daha iyi olur. Veya ilk seferinde ustaya temizlettirilir, temizletilirken başında durulur ve sonrasında kişi bunu gerekli alet edevatı varsa ve bu işlerden anlıyorsa ikinci seferinde kendisi yapar.

Eğer emme manifoldu da temizlenecek ise bunu araç sahibinin Youtube vidolarına bakarak yapması zordur. Hem çok uğraşır hem bazı parçalara bilmeden zarar verebilir, takarken sorun yaşayabilir. Bunu kesinlikle işin erbabına yaptırmak gerekir. Ortalama 500 TL ücreti vardır.

Egr valfi nasıl temizlenir ?

  • Egr valfına bağlı olan elektrik bağlantılarını ve hortumları sökülür.
  • Egr valfi, emme manifoldu, silindir kafası veya egzoz borusuna monteli durumdadır. Civatalar sökülür (aracın modeline göre 2 ila 4 cıvata vardır)
  • Valf ve valf portlarında tıkanma ve kurum var mı kontrol edilir, temizleyici sprey ve küçük bir fırça ile temizlenir.
  • Egr valfinde ısınmaya bağlı deformasyon var mı kontrol edilir. Eğer deformasyon veya temizlenemeyecek kadar kirlilik var ise değişmesi gerekir.
  • Contalar temizlenir ve yerlerine takılır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın