Würth partikül temizleyici nasıl kullanılır

Dizel partikül filtresi dizel araçlarda yer alan ve emisyon değerlerini düşüren önemli bir filtre olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizel partikül filtreleri Karbonmonoksit ve Hidrokarbon gibi zehirli gazların emisyonlarını azaltarak hava salınan zehirli gaz miktarını ve kurumu azaltan önemli bir elemandır. Dizel partikül filtresi aynı zamanda egzozdan çıkmakta olan zehirli gazların filtrelenmesi ve bu gazlardan doğan kurumların bünyesinde toplanarak doğaya salınım azaltılmasına katkı sağlayan önemli bir filtredir.

Dizel partikül filtresi görev olarak temelde düşük emisyon değerlerinin olmasını sağlayan ve egzız gazlarındaki zehirli etki yapacak kurumların oluşmasını engelleyen önemli bir filtredir. Egzoz sistemi ile entegre çalışan dizel partikül filtresi son dönemlerde ortaya çıkan ve birçok otomobil üreticisinin dikkat ettiği emisyon değerlerinin tutturulmasında önemli bir görevi vardır.

Yapı itibariyle ön katalitik konvertör, bir adet normal katalitik konvertör, oksidasyon katalizörü ve basınç sensörlerinden oluşmaktadır. Yapısı itibariyle emilimini sağladığı zehirli gazların kurumlarını bünyesinde toplar ve bu gazlar zamanla tamamen birikerek belirli yollarla araç dışına yakılarak atılmaktadır. Bu atılma sistematik olarak 3 farklı yolla yapılabilmektedir. İlk olarak dizel partikül filtresi içerisindeki sensörler filtrenin dolduğunu algılar ve temizleme işlemine başlar. Bu işlem başladığında araç çalışır vaziyettedir. Ve sürücüsüne dizel partikül filtresi temizliğinin yapıldığını bildirir.

Bu tip durumda araç yaklaşık olarak filtresini 20 dakika ya da 30 dakika gibi bir sürede temizlemiş olur. Temizleme işlemi bittikten sonra dizel partikül filtresi uyarısı ortadan kalkar. Bir diğer temizlenme yöntemi ise araç yolda seyir halinde iken filtrenin dolması durumunda belirli bir devirde kendiliğinden gerçekleşmektedir. Burada önemli olan nokta sürücü aracı belirli bir devirde kullanarak oluşan yüksek sıcaklık ile içeride yer alan kurumlar yanarak araç dışına atılır ve bu şekilde filtre temizlenmiş olur.

Bunun dışında yetkili servis içerisinde kullanılan programlar aracılığıyla dizel partikül filtrelerinin durumlarına bakılarak doluluk oranına bakılır ve gerekirse kurum temizliği sağlanmış olur. Genel olarak dizel partikül filtreleri ömür olarak bozulana kadar giden bir filtre çeşididir. Hava ve yağ filtreleri gibi sürekli değişen bir filtre değildir. Fakat kimi araç modellerinde dizel partikül filtresi belirli periyotlarda değişebilmektedir.

Dizel partikül filtresi temizliğinde aynı zamanda Würth marka partikül temizleyiciden de yararlanabilirsiniz. Würth dizel partikül filtresini aracınızın mazot deposundan içeri boşaltarak ilk uygulamaya başlatabilirsiniz. Dizel yakıt almadan önce partikül filtresi temizleyici depoya sıkılır ve üstüne dizel yakıt alınır. Yakıttan sonra özellikle uzun bir yol gitme şansınız bulunuyorsa aracınızı devirli bir şekilde kullanarak Würth partikül filtresi temizleyicinin daha iyi bir şekilde temizlik yapmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın dizel partikül filtresi temizleme işlemleri yüksek devir ve sıcaklıkta daha etkili olmaktadır. Bu bakımdan partikül filtrenizin temizliğinde gerekli öneri ve kurallara dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın