Sekman atılan motor ne kadar gider

Uzun süreli kullanımda ve yaş olarak ilerleyen araçlarda yağ eksiltme ve su eksiltme gibi durumlar sıklıkla oluşan gelişmelerdir. Bu tip durumlarda aracınızla ilgili ustanıza giderek ne gibi bir durum olduğunu anlamak ve masraf ne ise ödeyerek aracınızın tekrar eski haline dönmesini istersiniz. Yukarıda saydığımız durumlarda ise genellikle segman atma dediğimiz motor içinde bir takım değişimler ile aracınızın oluşan sorunlarına kalıcı olarak çözüm sunmaktadır. Bu şekilde aracınızdaki yağ ve su eksiltme, yakma durumları ortadan kaldırılmış olacaktır.

Segmanlar genel olarak motorlarda bulunan piston ile silindir arasında sızdırmazlığı sağlayan halka biçimindeki motor elemanlarından biridir. Segmanlar motor içinde yağ ve hava kaçırma durumlarını ortadan kaldırmak amacıyla pistonların etrafında bulunmaktadır. Ayrıca segmanlar iyi bir şekilde gaz sızdırmazlığı sağladığından araçta yanma odasındaki gazların kartele dolmasını da başarılı bir şekilde engellemektedir. Bir diğer önemli görevi ise segmanlar silindir içinde yer alan yağları sıyırarak buradaki yağların tutuşup alev almasını engellemektir. Pistonlarda oluşan yüksek sıcaklıklarda engellenerek pistonların daha verimli çalışmasını sağlamaktır.

Segmanlar motorlarda pistonlu ortamlarda kullanılarak yukarıda bahsettiğimiz birçok hayati konuda önemli bir rol almaktadır. Segmanlar, piston ile silindirler arasındaki ilişkini daha iyi olmasını sağlamak için bulunmaktadır. Segmansız bir motor düşünüldüğünde motor içinde sızdırmalar hat safa da olacak bu şekilde motorun verimli çalışması ortadan kalkacaktır. Ayrıca pistonların sürtünmesi ile içerideki yağlar ısınarak alev alması durumu da ortaya çıkacaktır. Segmanlar sadece araba motorlarında değil asıl olarak piston ile çalışan birçok motor tipinde de bulunur ve benzer görevi görmektedir.

Segmanlar ile ilgili olarak toparlamak gerekirse önemli bir takım özelliklerini şu şekilde belirtebiliriz:

İlk olarak kompresyon adını verdiğimiz piston ve silindir arasında çalışmadan dolayı doğan gazların kartele inmesini engelleyen bir yapıya sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu gazların kartele inmesi durumunda kartel ve yapısına çeşitli zararlar verebileceğinden bu özelliğin kartel için son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Bir diğer önemli özellik ise piston ve silindir arasında doğacak olan sürtünme nedenli sorunlar segmanlar ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu şekilde motor içinde piston aşınması engellenmiş olacaktır.

Gelelim araçlarda segman atma işlemine. Segman atma işlemi tüm motor tiplerinde oluşan belirteler gibi arabalarda da aynı belirtiler sebebiyle yapılmaktadır. Araçta ciddi manada artan yağ ve su eksiltme, motorda üfleme yapma gibi durumlarda araca segman atmak kaçınılmaz bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracınızın segman atma yöntemi sonrasında genellikle ustalar ve yetkili servis tarafından ne kadar kilometre yol gidebileceği belirtilmektedir. Genellikle araç ortalama 100.000-200.000 kilometre aralığında yolu segman atıldıktan sonra gidebilmektedir. Fakat burada ustanın ve yetkili servisin genel motor durumuna göre belirteceği ortalama kilometre değişim gösterebilecektir. Bu bakımdan genel motor durumuna göre aracınız segmandan sonra belirli bir kilometre sorunsuz kullanılabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın