Motora segman atma maliyeti

Eğer bir araç sahibiyseniz ve araçlarla ilgili teknik şeylere merakınız varsa kesinlikle duyduğunuz terimlerden biri de segman atma terimidir. Öncelikle segmanın ne olduğundan bahsederek konumuza girelim. Segman makine parçaları içinde piston ile silindir arasında sızdırmazlığı sağlayan halka biçimdeki esnek yapıya sahip elemanlardır. Bu parçalar genel olarak sızdırmazlık ve yağ kaçması gibi durumların oluşmasını engellerler. Segmanlar çok iyi şekilde gaz sızdırmazlığı da sağladığı için araçta yanma odasında yanan akaryakıttan doğan gazların kartele dolmasını engellemektedir. Ayrıca hava ve yakıtların karışmasında sızıntı olmasını engelleyici bir görevi vardır. Bu şekilde iyi bir kompresyon özelliği vermektedir. Segmanların bir diğer önemli görevi de silindirde yer alan yağları sıyırarak bu yağların tutuşmasını engellemektir ve pistondaki yüksek sıcaklıkların oluşmasını engelleyerek pistonların daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Segmanlar motorlara içerisinde genel olarak pistonlu alanlarda kullanılmaktadır. Burada önemli noktalardan biri de pistonlu motorlarda piston ve silindir arasında kurulacak olan mekanik ilişkinin daha düzenli olmasını segmanlar sağlamaktadır. Segmanların olmadığını düşünürsek pistonların sürtünme yapması hadisesi ortaya çıkacaktır. Bu durumda sürtünmeden dolayı ciddi bir sıcaklık ortaya çıkacak hem de sızdırmazlık sağlanamadığı için motorun çalışması ciddi olarak sekteye uğrayacaktır. Segmanlar araç motorlarının dışında daha birçok benzer prensibe sahip motor tipinde kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak bu motorlar içten yanmalı motorlar olarak göze çarpmaktadır.

Segmanlar görev olarak 2 ana başlıkta önemli bir görevi yapmaktadırlar. İlk olarak kompresyon segmanları dediğimiz görevinde piston ile silindir arasındaki oluşan gazların kartele inmesini engelleyen ve piston sıcaklığının silindir alanına iletilerek pistonun soğuması sağlanmaktadır. Bir diğer önemli görev ise yağ segmanlarındadır. Bu tip segmanlar piston ile silindir arasındaki harekete bağlı olarak sürtünmeyi azaltmaktadırlar ve yağın yanıp buharlaşmasını engellerler.

Motora segman atma maliyeti

Gelelim asıl konumuz olan segman atmanın ne olduğuna ve maliyetine. İçten yanmalı motorlarda zamanla oluşan ve motorun genel olarak ömrünü ciddi mana etkileyen yağ eksiltme, üfleme gibi problemler motorun segman atılmasını gerektirmektedir. Bu gereklilik neticesinde piston segmanları değiştirilmektedir. Bu işleme de segman atma denmektedir. Araçta yer alan pistonlar silindir içerisinde yukarı-aşağı hareket etmektedir. Bu şekilde hava yakıt karışımı daha stabil şekilde gerçekleşecektir.

Motorun artık son zamanlarına geldiği durumlarda uygulanan segman atma yöntemleri araçtan araca ve ustan ustaya farklılık göstermektedir. Genel olarak segman atma maliyetleri 750-1500 TL gibi farklı fiyatlarda uygulanır ve bu şekilde aracın motoruna gerekli bakım ve parça değişimleri sağlanmış olur. Araçlarda segman atıldıktan sonra oluşacak ekstra durumlar içinde her zaman segman attırdığınız ustanız ile görüşerek detaylı bilgi ve yardımı almanız gerekiyor. Bu bakımdan segman atma işlemlerinde her zaman motor durumunuzu göz önüne almanız gerek ve bu şekilde aracınızın motoruna segman attırarak ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunların çıkmasını da engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın