" />

Oksijen sensörü temizliği nasıl yapılır ?

Oksijen sensörü arızalandığında belirtileri nelerdir, nasıl sökülür, nasıl temizlenir aşağıdaki videoda yer almaktadır.

VİDEO AÇIKLAMASI

Kanalımıza hoş geldiniz, bugün Fiat Albea’nın lpg’li oksijen sensöründe bir sıkıntı olduğunu tahmin ediyoruz. Onun temizliğini yapacağız, onu göstereceğiz size.

Oksijen sensörü çalışmazsa ne olur ?

Oksijen sensörünün arıza belirtileri, araç çok yakar ve arıza ışığı verir. Rölanti de dalgalanmalar olur. Bunların oksijen sensöründen olma ihtimali yüksektir. Bizim aracımız acayip çok yakıyor bu arıza daha önce yoktu, yeni başladı.

Oksijen sensörü temizliği

Şimdi oksijen sensörünü söküp temizleyip yerine geri takacağız. Bakacağız sorunumuz çözüldü mü, çözülmedi mi? Şimdi oksijen sensörüne ulaşmak için öncelikle hava filtre kapağını kaldırıyorum şu şekilde her araçta değişebilir.

Evet şu motorumuz bu da oksijen sensörümüz. Oksijen sensörü egzoz gazının bulunduğu giriş yerinde bulunur. Oradaki egzozun hava yakıp karışımını ölçüyor arkadaşlar. Burada iki girişi var sensörün bunu yerinden çıkartıyoruz arkadaşlar. Daha sonra bir İngiliz anahtarıyla şu cıvatayı sökmemiz lazım. Tabi ben biraz söktüm gevşettim bununla güvenli bir şekilde çıkartabilirsiniz. Şuradan yerinden çıkartıyoruz, baya sıkışıktı ben baya uğraştım.

Zaten burada bir sıkıntı olduğu belli. Evet bakın görüyorsunuz arkadaşlar, dumandan kapkara olmuş. Bu yüzden oksijeni hesaplamıyor. Bu bize arıza kodu veriyor. Şimdi bunun temizliğini yapacağız. Evet şöyle yağ kir pas çözücü var bizde. Daha önce boğaz kelebeğini de temizlemiştik bununla.

Şöyle sıkıyoruz, biraz bekleyelim yumuşasın. Ondan sonra bezle sileceğiz ve bakacağız. Evet bezle silelim bakalım, buradaki delikler tıkanmış arkadaşlar. Gazı iyi hesaplayamıyor. Havasını falan hesaplayamıyor. Tabi arıza ışığı sürekli yanmıyor arkadaşlar demek ki hesaplayamadığı zaman yakıyor arıza ışığını. Bunu bir daha sıkalım, böyle güzel bir şekilde temizleyeceğiz arkadaşlar. Bu zaten uçucu bir madde bunun çok zararı yok. Evet şimdi temizleyeceğiz, evet arkadaşlar oksijen sensörümüzü değiştirdik. Yağlarımızda kolay taktik kanalına abone olmayı, unutmayın arkadaşlar. Ziyaret etmeyi unutmayın.

Evet şimdi konumuza geçiyoruz bu şekilde tabi beni ziyarete gelmişler. Videoları nasıl çekiyorsun falan diye. Bakın buraları hep tıkalıydı, şimdi muhtemelen çalışacaktır. Şimdi bunun montajını bir daha yapıyorum. Evet daha sonra İngiliz anahtarımız veya buna uygun bir anahtarda kullanabilirsiniz. Böyle sıkıyorum, burayı çok fazla zorlama buna zarar verirseniz sıkıntı olur. Şimdi kablo bağlantılarını yapacağız, evet sensörün kablosunu bağladık arkadaşlar. Şuanda arabamız çalışmaya hazır, ondan sonra şimdi bu kapakları takacağız. Bununla zaten bir işimiz yok ondan sonra test edeceğiz.

Oksijen sensörü temizliği işe yarar mı ?

Test sürüşünden sonra tekrar aynı sorunu verecek mi vermeyecek mi hep birlikte göreceğiz. Evet şimdi hava filtresini takıyoruz gördüğünüz gibi. Şimdi bunu da takalım. Evet şimdi montajdan sonra test sürüşüne hazırız.

Evet arkadaşlar oksijen sensörümüzü temizledik arabamız çalışıyor eskisine göre daha iyi. Kanalımıza abone olmayı unutmayın. Beğenip, paylaşmayı ve yorum atmayı unutmayın. İyi günler kolay gelsin diyorum.

Video için BENALİ VİDEOLARI kanalına teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın