Katalitik konvertör iptal edilirse ne olur

Tüm araç modelleri üretilirken günümüz şartlarında emisyon değerine dikkat edilere üretilir. Araçlar özellikle dizel motorlarda EURO olarak adlandırılan motorlarda gittikçe daha da düşürülen ve doğaya olan zararı en minimuma indirecek emisyon değerlerine sahip motorlar üretilmeye çalışılmaktadır. Bu bakımdan motorlarda ve araçların birçok alanında emisyon değerlerini düşürecek onları zararsız hale getirecek sistemler günümüz şartlarında ciddi manada gelişim göstermiştir. Bu sistemler arasında katalitik konvertör adını verdiğimiz kimi kaynaklarda oksidasyon katalizörü de denen önemli parça emisyon değerlerin hatrı sayılır bir düşüş yakalamak mümkündür.

Katalitik konvertör iptal edilirse ne olur

Katalitik konvertörü araçlarımızın doğaya salabileceği Hidorkarbonları (HC), Karbonmonoksiti (CO) ve Nitrooksitleri (NOx) kimyasal reaksiyona sokarak zararsız hale getiren önemli bir parçadır. Genel olarak katalitik konvertör aracın egzoz gazındaki zararlı kimyasal gazların zararını ortadan kaldıran önemli bir elemandır. İptali durumunda ise aracın emisyon değerleri artacak ve dahası doğaya saldığı zehirli gazlar ciddi manada artış gösterecektir. Bu bakımdan parça iptali işin uzmanları ve doğa ile çevreci birimler tarafından kesinlikle uygun görülmemektedir.

Son dönemlerde uluslararası antlaşmalar ile imzalanan emisyon ve çevreci sözleşmeler neticesinde araçlarda katalitik konvertör kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Çünkü üretilen tüm araç modellerinde normlara uygun olacak şekilde egzoz emisyon değerlerinin yakalanması gerekmektedir. Eğer değerleri yakalayamayan araçların olması durumunda trafiğe çıkış yasaklanmaktadır. Bunlar için aracın üreticisi hem kendisi izin almakta ayrıca TüvTürk muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapılarak son durum kontrolü ile onayı alınmaktadır. Eğer aracınız gerekli normlara sahip değilse araç muayenesi yapılmamakta ve trafiğe çıkışı engellenmektedir.

Egzoz emisyon değerlerinin son derece önemli olduğu günümüz koşullarında EURO standartları hayatımıza girerek bu alanda referans değerleri hayatımıza sokmaktadır. EURO 4, EURO 5 ve EURO 6 gibi emisyon değerlerine sahip motorlar trafikte uygun koşulları sağladığından çıkabilmekte ve bu şekilde doğaya zararı yok denecek kadar az olmakta ya da hiç olmamaktadır.

Katalitik konvertör hem benzinli hem de dizel araçların bünyesinde bulunan bir parçadır. Katalitik konvertörler ise üç yollu katalitik konvertörler olarak belirli bir özellikle üretilmektedir. Üç farklı zararlı egzoz gazının doğaya verdiği zararı sıfıra indiren katalitik konvertör üç yollu olarak çalışır. Üç yollu çalışan katalitik konvertör Karbonmonoksit, Hidrokarbonlar ve Nitrooksitlerin zararsız hale getirilmesinde çeşitli kimyasal süreçleri bünyesinde sağlamaktadır.

Üç yollu reaksiyon yönteminde ise ilk olarak Nitrooksitler reaksiyona sokulur ve burada açığa çıkan Azot ve Oksijen birbirinden ayrışır. Atmosferin %78’inin Azottan oluştuğunu bildiğimizden oluşan Azot atmosfere salınır ve geriye kalan Oksijen gazı Karbonmonoksit ve Hidrokarbonları yok etmede sistem tarafından kullanılmaktadır. Karbonmonoksit ve Hidrokarbonlar oksidasyon adı verilen yöntem ile yakılarak etkileri zararsız hale getirilir. Araçlarda katalitik konvertör iptal edilirse aracın emisyon değeri artar, yakıt tüketimi bir miktar artar. Bu bakımdan bu parçanın iptal edilmemesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın