Dacia nerenin arabası

İlk atölyeleri 1943 yılında otomobil değil uçaklar için parça üretimi üzerine Romanya’da kurulan Dacia 60 yıllık geçmişin ardından, dünya devlerinden olan Renault Grubu’nun bir markası olarak günümüzde de yoluna başarıyla devam etmektedir.

1943 yılında ilk çalışma atölyelerini uçak parçalarını üretmek için Romanya’da kuran Dacia 70 seneyi aşkın bir geçmişin ardından dünya devlerinden olan Renault Grubunun bir markası olarak günümüzde yoluna başarıyla devam etmektedir.

Romanya otomotiv sektörünün %50’sinden fazlasını hala elinde bulunduran Dacia. Renault Grubu tarafından firmanın satın alınması sonrasında büyük ve önemli bir proje için kaynaklarını sunan firma Türkiye gibi önemli ve büyük bir pazarda kendi sermayesi ile yapılanmayı amaçlayarak bu ilkeleri ile 17 aralık 2002 senesinde Dacaia Satış ve Satış Sonrası Dağıtım Hizmetleri LTD.ŞTİ. adıyla tüzel bir kişiliğe kavuşarak Türkiye pazarına girmiştir.

Dacia eski bir Peugeot modeli olan 309’u örnek alarak üretime sunduğu Solenza Modeli ile başta Romanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde önemli bir satış rakamına ulaştı. Daha önce geliştirip piyasaya sunduğu SUPER NOVA’nıniyileştirimişversiyonu olarak adlandırılan Solenza 199 yılında Renault’un Dacia’yı dünya markası yapmak için araştırma ve geliştirmeye başlamasına neden oldu.

Daicanın öne çıkan modelleri arasında yer alan bazı araçlar ise şöyle;

·         DaciaSandero

·         DaciaLogan

·         Dacia MCV

·         DaciaLoganPick-up

·         DaciaLogan Van

·         DaciaDuster

·         DaciaSolenza

·         DaciaLodgy

·         DaciaDokker

 

Merkezi hala Romanya Argeş’te bulunan firma  12 binin üzerinde çalışanı ile Renault dahilinde bir dünya otomobili olmayı hedefliyor. Renault ise Dacia için bir çok yatırım yaparak farklı ülkelerin pazarlarına sokma konusunda oldukça pozitif ve kuvvetli adımlar atarak hedeflerini sürdürüyor.

Şirketin Başkanlığını Luc-AlexandreMenard yapmakta ve şirketin yoğun arge- kalite süreçlerinden geçerek titizlikle otomobil ürettiği araçlarının köklü bir geleneğe sahip olduğu ve Dacia’nın Renault tecrübesi ile de birleştiğini görürsek, bu sevimli Romanya markasını aynı kulvarda yarışan otomobil firmalarına göre öncü olma hedefini daha önlerde tutuyor ve elde ettiği gelirin büyük bir kısmını Renaultla birlikte bir dünya otomobili olmak için harcadığını söylemek mümkün gözüküyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın