Daewoo nerenin arabası

Büyük Kainat anlamına gelen Daewoo 1999 senesine kadar 72 bin çalışanı ile 150 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket başarısını üç temel faktör ile açıklıyor Korkmayan, yaratıcılık, yüksek hedeflere ulaşmak ve o hedeflere giden yolda kişisel öz verilerde bulunmak olarak adlandırılıyordu.

Daewoo Grubunun merkezi Seul’de yer alıyor ve kendisine bağlı 30 şirket vardı. Kendisine bağlı şirketler arasında İnşaat, parça üretimi, elektronik aletler, otomotiv, bilgisayar, gemi inşaatı finansal hizmetlerde bulunuyordu.

1960’ların başında Kim Woo-Chong tarafından ilk olarak hazır giyim, tekstil üzerine kurulan firma iş dünyasına bu şekilde adım attı. 1992 yılında Daewoo’nun yüksek dereceli mühendislik enstitüsü kurulması ile birlikte firma değişik sektörlere girmeye karar verdi. Otomotiv alanında binek araç, hafif ticari ve 4×4 araçlar ile otobüs ve kamyon gibi ağır araçları da üreterek 145’ten fazla ülkeye satış gerçekleştirdi.’’ISO 9001’’ sertifikasını alan Asyanın ilk şirketi olan Daewooo özellikle Doğu Avrupa da üretim tesisleri kurarak adından sıklıkla söz edilmesini sağlamıştır. Ancak bu noktadan sonra işleri kötü gitmeye başlamış ve 1999 yılında şirket iflas etmiştir. Güney kore hükümeti şirketin iflası nedeni ile kalan 77 milyar doları bolan borcu üstlenmek durumunda bırakılmıştır. Şirketin  başkanı Kimm Woo Chung sahte para transferi, kötü yönetim ve daha bir çok sebepten 21 milyar dolar para cezası ve 10 yıl hapis’e çarptırıldı.

Daewoo Motor dünyanın en büyük otomobil firması olan Amerika Birleşik Devletlerine menşeili General Motors tarafından satın alınan Şirket GM Daewoo adı ile lanse edilmeye başlanmıştır. Türkiye de ise Daewoo araçları Chevrolet tarafından pazarlanmakta.  Ayrıca firma General Motors tarafından satın alındıktan sonra hedeflerini Avrupa Pazarına yönelik düşük yakıt tüketimli  otomobilMpv araçları, SUV-crosspover araçlar üretmek olduğunu belirtmiştir. 2015 itibari ile şirketin CEO’su  MichealArcamone ve bulunduğu merkez Bupyeong-guIncheon.

Şirketin modelleri arasında yer alan araçların listesi ise şöyle;

·         Matiz

·         Gentra

·         Gentra X

·         Lacetti (Geliştirilen modellerinde dizel motor özelliği)

·         Lacetti EX

·         LacettiPremiere

·         Nexia

·         Tosca(Turbo Dizel Motor ve Benzinli Motor)

·         Winstorm

·         WinstormMaXX

·         Veritas

·         Damas

·         Labo

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın